Fransuā Lelors – ”Hektors sāk jaunu dzīvi”


Hektors sak jaunu dziviKurš no mums gan kādreiz nav uz saviem pleciem uzņēmies dižus (vai mazāk dižus) jaunas dzīves sākšanas plānus? Ar jauna gada pirmo datumu, ar mēneša vai nedēļas pirmo dienu, ar katru jauno rītu… Tomēr šādas nelielas jaunas dzīves apņemšanās ēst veselīgāk, atmest smēķēšanu vai sākt sportot ne vienmēr ir tas pats, kas jaunas dzīves sākšana. Tādas jaunas dzīves, kuras radītās pārmaiņas ietekmēs ne tikai pašu, bet arī apkārtējos cilvēkus, finansiālo stāvokli, veidu, kā uzlūkojam pasauli, un savu vietu tajā. Ar šādām pārdomām par gluži nopietnu jaunas dzīves uzsākšanu nodarbojas Jāņa Rozes apgāda nesen izdotā romāna „Hektors sāk jaunu dzīvi” galvenais varonis Hektors, kurš ironiskā kārtā vēl pie tam ir arī dvēseļu ārsts – psihoterapeits.

Lasītājs ar Hektoru vispirms iepazīstas ārsta kabinetā, kur šis pusmūža vīrietis konsultē savus klientus. Cilvēki, kas nāk pie Hektora ir visnotaļ dažādi – narcistisks finanšu pasaules pārstāvis, no darba nogurusi karjeras sieviete, omulīgs vīrs, kas vēlas atvērt savu krodziņu, bez medikamentiem tik pat kā nefunkcionējošs ticības sludinātājs… Nu, parastais komplekts. Taču uzklausot šos cilvēkus, viņu problēmas un jaunas elpas meklējumus, arī pats Hektors, sajūt tuvojamies tā saukto pusmūža krīzi. Lai gan šķietami pragmatisks varonis, arī psihoterapeits nav imūns pret psiholoģiskajiem amerikāņu kalniņiem, ar kuriem dzīves laikā nākas nobraukāt ne vienu vien kilometru. Tā nu Hektors taujā palīdzību vecam draugam, savam amata brālim, kurš to arī sniedz netradicionālā veidā, pašam Hektoram to nemaz lāga neapzinoties.

20151007-IMG_2603-2Sižetiskā ziņā „Hektors sāk jaunu dzīvi” ir viens no tiem romāniem, kuros it kā nekas daudz nenotiek. Tas ir vienkāršs stāsts par vienkāršu cilvēku un viņa mēģinājumiem izprast sevi. Tiesa, atšķirībā no pavisam vienkārša cilvēka, šim vienkāršajam cilvēkam pieder labi, gadu gaitā uzasināti, pašanalīzes rīki, kas ļauj viņam nodarboties ar sevis preparēšanu līmenī, kas ne visiem ir aizsniedzams. Diemžēl tas nepadara viņa dzīvi vieglāku un pienāk brīdis, kad arī Hektors atrod sevi situācijā, kurā nebija cerējis nonākt, jo pats to uzskatījis par klišejisku.

Savā dziļākajā būtībā šis nav tikai romāns par pusmūža krīzi, kas vienā dienā pieklauvē pie durvīm gluži negaidīta un ”pārsteigumiem” pilna. Hektora stāsts ir arī stāsts par laulāto draugu savstarpējo uzticību, vērtību sistēmu un cilvēka attiecībām ar aizejošo laiku. Tā kā arī pats romāna autors Fransuā Lelors pēc profesijas ir psihiatrs, stāstā pietam gadās uzlasīt arī dažas arodam specifiskus terminus, kaites un galvā mītošus mehānismus, kas šķiet visnotaļ interesanti un piešķir romānam pievienoto vērtību.

„Hektors sāk jaunu dzīvi” ir īss, viegls un franču šarma robežās ieturēts romāns, kuru visticamāk novērtēs ne tikai tie lasītāji, kurus pašus māc pārdomas par iepriekšminētajiem tematiem, bet arī Hektora profesijas brāļi, māsas un topošie nozares speciālisti.

Spēja pasmieties pašai par sevi apliecināja, ka Olīvija ir pilnīgi vesela.”

7

3 komentāri

 1. Skatījos šāda paša nosaukuma filmu. Tur psihiatrs metās apskatīt pasauli. Laikam vāciešu ražojums. Ideja bija sirsnīga, bet izpildījums lēts, tas dikti nosita patiku uz leju. Vai grāmatai ir līdzība ar filmu?

  Patīk

  1. Ja pareizi saprotu, Hektoram ir vesela grāmatu sērija, šī par jaunās dzīves meklējumiem laikam ir viena no jaunākajām grāmatām tajā.

   Pati neesmu redzējusi filmu, bet skatos, ka 2014. gadā iznākusi viena ar nosaukumu “Hector and the Search of Happiness”. Man šķiet, tā varētu būt ekranizācija pirmajai sērijas grāmatai ar tādu pašu nosaukumu, jo te psihiatrs ceļo apkārt pasaulei, nevis cīnās ar savu pusmūža krīzi.Te gan piedalās amerikāņu aktieri ,varbūt vāciešiem ir vēl kāds ražojums?

   Patīk

   1. Tā pati arī ir. Varbūt arī amerikāņu, bet atstāja tādu vācu amatieru iespaidu.

    Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: