Septiņas grāmatas tumšiem rudens vakariem


Lasi un baidiesOktobris strauji tuvojas savam noslēgumam un tas nozīmē tikai vienu – drīz klāt arī Halovīns. Reizēm aizdomājos, ja man būtu sanācis piedzimt citviet, šie, iespējams, būtu vieni no maniem mīļākajiem svētkiem. Manuprāt, Halovīna laiks ir pats labākais laiks, lai paustu savu neviltoto patiku pret spokainām un foršām lietām. Piemēram, vecajām Adamsu ģimenes sērijām, Tima Bērtona daiļradi, gotisko literatūru, neparastu mūziku, tumšu apģērbu un rudeni kā pašu mīļāko gadalaiku. Tādēļ oktobrī man allaž gribas aizmirst, ka šie svētki nav gluži latviska padarīšana, un, līdz ar rietumu tradīcijām, ienest mājās pa kādam ķirbim, oranžai svecei vai spocīgai dekorācijai.

Arī iepriekšējos gados Tējtasītē esmu publicējusi Halovīna tematikas rakstus (piemēram, par attiecīgās noskaņas filmām un mūziku), tādēļ šogad nolēmu šo tradīciju turpināt. Un turpināt, sākot ar literatūru. Šajā nelielajā sarakstā esmu atlasījusi septiņas, manuprāt, rudens tumšajiem mēnešiem piemērotas grāmatas. Ne visas no tām ir šausminošas, dažām vienkārši piemīt tumšs, mistisks piesitiens, kas šķiet  atbilstošs šai sezonai. Gandrīz visas no šeit minētajām grāmatām reiz aprakstītas arī blogā, tādēļ zem nosaukumiem meklējamas saites plašākai informācijai.

7 grāmatas tumšiem vakariem

Edgars Alans Po – Nodevīgā sirds. Kad gan vēl labāk lasīt 19. gadsimta iztēlē radītās šausmas, ja ne ”tumšās, drūmās rudens naktīs būs melliem velliem pilni kakti” laikā? Krājumā iekļauti vairāk nekā trīsdesmit drebuļu meistara stāsti – laba alternatīva, ja gribas ”sabaidīties” ātri un efektīvi, ne lasot pilna apjoma romānu.

Endrū Millers – Tīrs. Pirms revolūcijas Francija. Gaisā valda pārmaiņu aura. Jaunajam inženierim Žanam Batistam uzdots pirmais svarīgais darbs viņa karjerā – nojaukt seno des Innocents kapsētu, lai atbrīvotu Parīzi no gadu gaitā pārpildīto apbedījumu nepatīkamā smārda. Vajadzīgajās devās tumšs un gana inteliģents vēsturiskais romāns šī žanra cienītājiem.

Anna Raisa – Intervija ar vampīru. Rudens ir gadalaiks, kam piestāv gotika. Gotikai savukārt piestāv vampīri. Bet labi izglītoti un nemirdzoši vampīri. Tieši tādi, kā tos attēlojusi A. Raisa savā tumšās romantikas un dzīves jēgas meklējumu piepildītajā romānā (kas ticis ekranizēts arī  labā filmā – ja meklējat arī kaut ko tematiski skatāmu.)

Nils Geimens un Terijs Prečets – Labas zīmes. Ne vienmēr Halovīna laikā jābaidās vai jāšausminās, dažreiz der arī pasmieties – tā no sirds. Šim nolūkam, manuprāt, lieti noder N. Geimena un T. Prečeta kopdarbs – asprātīgs, ironisks un britu humora pilns stāsts par kādu velnu, kādu eņģeli un sarežģītiem pasaules gala gatavošanas plāniem.

Rensoms Rigss – Mis Peregrīnes nams brīnumbērniem. Paranormāls romāns no bērnu/jauniešu literatūras plaukta. Mis Peregrīnes nams brīnumbērniem ir īpašs tieši ar savu vizuālo noformējumu – grāmata papildināta ar autora atlasītām, baisām seno laiku fotogrāfijām. Stāsts pievēršas jaunam puisim Džeikobam, kura vectēvs iet bojā mīklainos apstākļos. Lai cīnītos ar psiholoģisko traumu (Džeikobs ir pārliecināts, ka veco tēvu nogalinājis briesmonis), vecāki aizsūta zēnu uz kādu salu. Izrādās, tieši uz salu, kas palīdzēs puisim atklāt vectēva pagātnes noslēpumus un nāves iemeslus.

This is Not a Test by Courthey Summers. Mazliet jauniešu romāns, mazliet nē. Stāsts par parastu pilsētu, kurā piepeši sākas zombiju apokalipse. Patiesībā gan tas vairāk ir stāsts par depresijas apokalipsi, kas pēkšņi sākas kādas jaunas meitenes prātā, viņai cīnoties ar nopietnām psiholoģiskām problēmām. Bet fona zombiji, protams, piešķir vajadzīgo spriedzi un trillera efektu. Romāns drūms bez gala, tomēr tumšiem vakariem derēs.

Through the Woods by Emily Carroll. Grafiskā novele, kuras lieliskais vizuālais materiāls nobaida gandrīz tik pat ļoti, kā klāt pievienotais teksts. Neliela, lakoniska baisu stāstiņu kompilācija, kas uzdzen šermuļus un nevēlēšanos palikt mājās vienam. Nemaz nerunājot par iešanu uz mežu.

Kas mīt jūsu plauktu šausmīgajā stūrītī?

3 komentāri

 1. Uzreiz gribas ieteikt Širlijas Džeksones darbus, jo Kingu jau tāpat visi zina. Džeksonei ir burvīgas psiholoģiskās šausmas – The Haunting of Hill House, We Have Always Lived in the Castle, stāsts The Lottery un citi stāsti.

  Patīk

  1. Džeksones uzvārds riņķo arī gar maniem ausu galiem kā lasīšanas vērts. Nez, vai kaut kas no viņas ir tulkots arī latviski?

   Patīk

   1. Līdz šim neesmu atradusi, bet pārāk cītīgi nemeklēju, jo man ļoti, ļoti patīk viņas valoda un baidos, vai tulkojumā būs tā pati burvība.

    Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: