Nojaucot žogus. Reinbova Rouela – ”Eleonora un Pārks”


Reinbova Rouela - Eleonora un PārksKas tas par brīnumu – kvalitatīvs jauniešu romāns? Ko tāds ziemā ēd, kur tas dzīvo? Tas nesen kā ir iedzīvojies Latvijas grāmatnīcās un labprāt nogaršo šo un to no plaši uzklātā jaunības emociju galda. Uz pirmo acu uzmetienu amerikāņu autores Reinbovas Rouelas it kā vienkāršais stāsts „Eleonora un Pārks” par diviem nedaudz atstumtiem pusaudžiem 80. gadu ASV nešķiet nekas pārlieku oriģināls vai neparasts. Taču līdzīgi kā ar Džona Grīna rakstītajiem romāniem, kas domāti jaunajiem cilvēkiem, arī R. Rouelas stāsts aizķer kādu īpašu stīgu. Kaut ko tādu, kam lielākā vai mazākā mērā savos padsmit gados izgājis cauri gandrīz ikviens.

Romāna varone Eleonora skolā ir jauniņā. Sarkaniem matiem, apaļīgu augumu, dīvainām drēbēm. Pirmajā mācību dienā, skolas autobusā viņa, nejaušības pēc, apsēžas blakus otram šī romāna varonim Pārkam – puisim ar daļēji aziātisku izcelsmi, mīlestību pret komiksiem un The Smiths mūziku. Sākotnēji abi viens par otru nav tajās labākajās domās, taču pakāpeniski ledus starp abiem jaunajiem cilvēkiem kūst (par laimi – gana lēni un ticami, lai nenāktos piesaukt jau novazāto insta-love frāzi).

Jauniešiem gan neizdodas iztikt arī bez problēmām, ko sagādā Eleonoras nelabvēlīgie ģimenes apstākļi un mazvērtības kompleksi, kas palīdzējuši meitenei uzbūvēt sienu starp sevi un savu jauniegūto romantisko interesei pret Pārku. Kā arī Pārka mēģinājumiem izprast vienaudzes galvā notiekošo jucekli, un nostiprināt pašam savu „mugurkaulu”, kas sešpadsmit gadu vecumā nav nemaz tik vienkārši izdarāms – nemitīgi taču jāraizējas, ko par tevi padomās citi.

Eleonora_Parks_grafika_Tejtasite2

„Eleonora un Pārks” ir vienkāršs, nepretenciozs stāsts, kas nemēģina iekļaut sevī abstraktas filozofiskas gudrības. Lai gan sadalīts divos – meitenes un puiša vēstījumos, šis nelielais romāns veido ļoti viengabalainu sajūtu. Un kā jau vienkāršs stāsts, kurā nenorisinās nekas lieks, tikai pati ikdienas dzīve, tas ir arī visnotaļ ticams – skola, draugi, apcelšana, mājas darbi. Ikdiena. Un pirmā iemīlēšanās. Trauslās un vārīgās pirmās emocijas – pirmā sadošanās rokās, stundām ilgā sapņošana un ilgošanās pēc otra, kad tas nav tuvumā.

„Viņš iebāza pildspalvu kabatā, tad saņēma meitenes roku un to uz mirkli piespieda sev pie krūtīm. Tas bija jaukākais, ko Eleonora spēja iztēloties. Šis žests modināja viņā vēlmi laist pasaulē Pārka bērnus un atdot viņam abas savas nieres.”

Lasītājs spēj noticēt Pārkam, kurš nomēģinājis paskatīties uz sevi caur savas jaunās draudzenes acīm, izprāto, ka derētu uzkrāsot melnas acu ēnas, lai padarītu savu ārieni noslēpumaināku. Vai tam, cik grūti mūsu varonim nākas saņemties, lai visiem atzītu, ka dīvainā rudmate maisīgajās drēbēs tagad ir viņa draudzene. Tam, cik ilgs laiks spurainajai Eleonorai nepieciešams, lai sāktu uzticēties cilvēkiem, jo atšķirībā no Pārka, kura ģimenē starp vecākiem vienmēr valdījušas mīlestības pilnas attiecības, meitenes pieredze mājās ir pavisam citādāka. Kā arī tam, cik patiesībā gauži diviem nedaudz atstumtiem pusaudžiem būtu jāsaņemas, lai izietu sabiedrībā, aizietu uz īstu randiņu un atklātu pārējiem, ka viņi tagad ir kopā.

„Puisim patika vecāku spēcīgā mīlestība vienam pret otru. Tā Pārku nomierināja, kad viņš nakts vidū izbijies uztrūkās no miega. Nevis viņu mīlestība pret dēlu – tie bija viņa vecāki, viņu pienākums bija mīlēt savu bērnu. Viņu mīlestība vienam pret otru. Tā nebija obligāta.”

„Eleonora un Pārks” ir silts un emocionāls stāsts romantiskām dvēselēm, un tiem, kuriem šķiet, ka viņu sirds ledus siena nav izkausējama. Šis ir stāsts par to, kā nojaukt gadiem būvētus žogus – mīlošās ģimenēs tie ir mazi, baltu dēļu žodziņi ar atvērtiem vārtiem. Ne tik mīlošās – tie mūri ar sargtorņiem un paceļamo tiltu, kura nolaišanai pāri tumšajiem ūdeņiem vajadzīgs laiks, uzticība un pirmā skaistā mīlestība.

9

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: