Hipsteru Ziemassvētki. ”Dash and Lily’s Book of Dares”


Dash & Lily's Book of DaresPirmssvētku laikā jālasa Ziemassvētku grāmatas. Nē, nu vispār jau nav jālasa, bet dažreiz gribas. Tā ļoti. It īpaši, ja aiz loga valda mūžīgais novembris. Meklējot, savu balto un pūkaino lasāmvielu, pirms kāda brīža Goodreads, uzdūros divu autoru – Reičelas Konas (Rachel Cohn) un Deivida Levitāna (David Levithan) koprakstītajam jauniešu romāniņam Dash & Lily’s Book of Dares. Grāmatas anotācija solīja Ziemassvētku laikā risinošos stāstu, humoru, Ņujorku un nelielu romantisku dzirksteli. Citiem vārdiem sakot, tieši to, ko tobrīd meklēju.

Romāna galvenie varoņi – Dašs un Lilija ir divi parasti padsmitnieki, kas sastopas visai neparastā veidā. Viņus kopā saved grāmatnīcā noslēpts, sarkans Moleskin piezīmju blociņš. Mazā, gandrīz tukšā grāmatiņa, kuru starp dažāda biezuma romāniem, paslēpis Lilijas brālis (ar mērķi atrast, ja ne puisi, tad vismaz domu biedru mazajai māšelei), sevī nes izaicinājumus un mīklas, kas potenciālajam atradējam jāatrisina, lai iepazītos ar Liliju klātienē

Be careful what you’re doing, because no one is ever who you want them to be.”

Dašs – nedaudz sarkastisks un padrūms pusaugu zēns, ar lielu mīlestību pret grāmatām, pieņem pozitīvās un dažbrīd naivās Lilijas netiešā veidā mesto izaicinājumu un iesaistās spēlē, atstājot arī viņai nākamo pavedienu nākamajai atminamajai mīklai. Tā šī spēle turpinās visa romāna garumā, abiem varoņiem sarakstoties ar pastarpinātā veidā nododamās piezīmju grāmatiņas palīdzību, bet tā īsti satiekoties tikai stāsta beigās (šis nav maiteklis, jūs taču neiedomājāties, ka šādā jaukā Ziemassvētku stāstā varoņi nekad nesatiksies aci pret aci?).

The important people in our lives leave imprints. They may stay or go in the physical realm, but they are always there in your heart, because they helped form your heart. There’s no getting over that.”

Romāns nav uzrakstīts tikai kā saruna vēstulēs, lasītājam tiek dota iespēja iepazīties arī ar citiem, tradicionālā vēstījuma formā pasniegtiem, notikumiem abu jauniešu dzīvē. Ar Dašu un viņa draugiem, bijušo meiteni un šķirtās ģimenes apstākļiem, kas daļēji puisi ir padarījuši par vientuļnieku un Ziemassvētku nīdēju, kā arī ar Liliju, kas uzaugusi savas mīlošās ģimenes ciešā paspārnē, īpaši nevēlas pamest savu komforta zonu un vienkārši dievina Ziemassvētkus un visu, kas nāk ar to komplektā.

Citats - Dash and Lily's Book Of Dares - Tejtasite

Grāmatā netrūkst ironijas, Ņujorkas hipsterīgās sajūtas un asprātīgu dialogu. Ik pa brīdim kādā iederīgā ainiņā uzzibsnī varoņu (visticamāk arī autoru) grāmatu mīlestība, Ziemassvētku cepumi, korāļi un adītie džemperi. Taču tam visam klāt nāk arī viens ”bet”. Proti, šīs grāmatas varoņi nešķiet pusaudži. Viņu domu gājiens, dzīves jēgas meklējumi, spriestspēja, uzskati par mīlestību un tās ”komplikācijām”, un pat vārdu krājums (tam šajā romānā atvēlēta īpaša vieta, jo Dašs izrādās īsts vārdu un to nozīmju ”gīks”sveiks, Džon Grīn, nekur tālāk dīvainos jauniešu tēlos, izrādās, neesam tikuši) vairāk līdzinās jau dzīves apbružātiem divdesmitgadniekiem. Kādā Goodreads atsauksmē samanīju pavīdam arī biedējošo vārdiņu ”pretenciozs”. Man gan tik tālu iet negribētos, tomēr tas, ka šie abi lappušu cilvēki nav nedz 15, nedz 16 gadus veci, man tapa skaidrs visai agri un palika skaidrs līdz pašām romāna beigām.

Otra darvas karote, kas drusku iemaisījās pēc ingvera un kanēļa smaržojošajā medus podā – lasot šo stāstu mani nepameta nevienmērības sajūta, it kā notiekošais vietumis būtu nedaudz stilistiski saraustīts. It kā Dašs būtu tāds kādam viņam jābūt, bet Lilija dažkārt būtu nedaudz… neadekvāta? Pēcāk, palūkojoties interneta plašumos, atklāju, ka abi autori rakstījuši katrs savas nodaļas – R. Kona rakstījusi Liliju, bet Daša tēlu veidojis D. Levitāns. Šī bija mana pirmā sastapšanās ar abiem autoriem, un šī bija arī mana pirmā sastapšanās ar viņu rakstības stiliem, tomēr, ja man būtu jāizvēlas, cepumus un pienu pirmssvētku vakarā es laikam noliktu pie D. Levitāna kamīna.

I was attempting to write the story of my life. It wasn’t so much about plot. It was much more about character.”

Neskatoties uz iepriekšminētajām grāmatblusām, kopumā man šis stāsts ļoti patika. Dash & Lily’s Book of Dares ir asprātīgs un nepārsaldināts jauniešu lasāmais (vai drīzāk – lasāmais par jauniešiem). Es savās rokās gribēšu dabūt arī stāsta turpinājumu – The Twelve Days of Dash and Lily, kas iznāks 2016. gadā.

Ja meklējat Ziemassvētku noskaņās ieturētu, nesalkanu jauniešu romānu ar šķipsniņu metropoles pipariņu un, ja jūs nebaida nedz īsts, nedz tikai pieminēts hipsterīgums, manuprāt, Daša un Lilijas stāsts būs ļoti piemērots jūsu literārajai Ziemassvētku dāvanu zeķei.

8

7 komentāri

 1. Dainis Gžibovskis · · Atbildēt

  Man patīk, kā raksta Levitāns – viņš tandēmā ar Džonu Grīnu sarakstījis Will Grayson, Will Grayson – arī tajā grāmatā man labāk patika tieši Levitāna rakstītās nodaļas.
  Šo grāmatu arī noteikti paturēšu atmiņā.

  Like

  1. Es par Levitānu uzzināju tikai Vila Greisona dēļ, bet lasījusi nebiju. Patīkams iespaids palika, domāju, ka varētu vēl kaut ko no viņa paskatīt.

   Ja nav alerģijas pret jauniešu romāniem ar drusku filozofiski piebāztiem teikumiem, tad šis varētu patikt.Tik asprātīgs kā Grīna romāni, šis nav, bet vismaz kaut kas nedaudz citādāks.

   Like

   1. Dainis Gžibovskis · · Atbildēt

    Par Grīnu no dažiem viņa faniem esmu dzirdējis, ka viņš sākot apnikt, jo viņš sākot atkārtoties. Esmu lasījis tikai trīs viņa grāmatas, bet pagaidām arī nevarētu teikt, ka man Grīns kristu uz nerviem.
    Man pret filozofiskiem jauniešu romāniem, šķiet, nekad nebūs alerģijas. 😀

    Like

 2. Šo savulaik ļoti gribēju lasīt, bet nesen sajaucu ar Levitāna Nick and Nora’s Infinite Playlist un tur nespēju tikt tālāk par divām nodaļām. Tik ļoti pusaudžu sarunu stils ne man.

  Like

  1. Par ”Playlist” vispār uzzināju tikai pēc šīs izlasīšanas, Dašu un Liliju paņemu lasīt jo te bija Ziemassvētku tematika. Man nekrita uz nerviem pusaudžu sarunu stils – drīzāk otrādi, dažus vārdus Levitāna rakstītajās nodaļas nācās paskatīties vārdnīcā. Konas iztēlotā varone gan šķita naivāka un jaunāka. Bet beigās jau kaut kā līdzsvarojās.

   Like

 3. Man ļoti iepatīkas šī Tava atsauksme. Pievienoju šo grāmatu pie garā “Gribu”saraksta! 🙂

  Like

  1. Un tā tas ”gribu” saraksts tikai aug un aug 🙂 Es nodomāju, ka jāsaliek Goodreads sarakstā dažas grāmatas, ko gribētos izlasīt 2016. gadā un attapos pie cipara pāri 20… Gads vēl pat nav sācies 😀

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: