Tējtasīte iesaka 10 grāmatas ziemas noskaņai


Teejtasiite_iesaka_10_gramatas_ziemas_noskanai

Ir tādi cilvēki, kas visu paveic laicīgi. Eglīte izpušķota, piparkūkas izceptas, dāvanas sasaiņotas… Un tad ir tādi cilvēki – eglīte plika stāv stūrī un gaidoši skatās, piparkūku mīkla vēl ir ledusskapī, bet paši ar iepirkuma groziņiem joņo pa lielveikalu, jo īsti nav bijis laika neko izdarīt, kur nu vēl nopirkt un sasaiņot dāvanas. Sveiciens jums, mani steidzīgie kolēģi – es arī vēl joņoju un mēģinu iespraukties pirmssvētku dienās ar kādu ziemas tematikas rakstu. Un šodienas pēdējā brīža raksts domāts šodienas un rītdienas pēdējā brīža dāvanu medniekiem. Protams, ja jūs piekrītat apgalvojumam, ka īstā grāmata ir viena no labākajām Ziemassvētku dāvanām.

Šogad sociālajos tīklos klaiņo mirkļbirka – #SvētkosDāviniGrāmatas, kuras mērķis tad arī ir ieteikt grāmatas, kuras būtu vērts dāvināt svētkos. Līdzīgi kā to iepriekš jau darīju, apkopojot vasaras atvaļinājumu lasāmvielu un spocīgas grāmatas Halovīna tumšajiem vakariem, izlēmu, ka pienācis laiks izveidot arī ziemas grāmatu sarakstu – tādu, kas vienlaikus varētu kalpot gan kā ideja dāvanām, gan kā iedvesma, lai izvēlētos (neesošajai) ziemai piestāvošu lasāmvielu, ko pašam pāršķirstīt garajos vakaros.

Šo apkopojumu es neveidoju, kā gada labāko grāmatu topu (lai gan tieši gada nogalē ir iznācis krietns daudzums labas literatūras) un neiekļāvu tikai un vienīgi savus lielākos favorītus – tas lai paliek pašām decembra beigām, kad norisināsies ierastā atskatīšanās uz šogad izlasīto. Tā vietā izlēmu veidot sarakstu, kurā pieminētās grāmatas kaut nedaudz ir saistītas ar ziemu vai Ziemassvētkiem. Vai gluži vienkārši ir sirsnīgas un spējīgas noraustīt kādu no dvēseles vijoles stīgām. Centos būt demokrātiska un šajā īsajā kompilācijā pievienot kaut ko no pieaugušo, kaut ko no pusaudžu, kaut ko no fantāzijas plaukta un pat vienu pavārgrāmatu. Visas šeit iekļautās, izņemot divas, ir tulkotas arī latviešu valodā. Pie katras grāmatas saite plašākam aprakstam.

Teejtasiite_iesaka_10_gramatas_ziemas_noskanai1

1. Andrejs Kurkovs – Pikniks uz ledus. ”Mēs visi esam pelnījuši labākas zivis, taču ēdam tās, kas ir.” Visai absurds stāsts par kādu rakstnieku 90. gadu Ukrainā. Pārmaiņu laiks, apjucis cilvēks un pieradināts pingvīns viņa dzīvoklī. Asprātīgs, nedaudz skumjas ironijas pārpilns un raiti lasāms romāns. Kādēļ šajā sarakstā? Nezinu. Varbūt pie vainas aina, kur varoņi kopā ar pingvīnu sēž uz ledus, bļitko un dzer šņabi. Ziema kā nekā.

2. Viljams Brūss Kamerons – Ziemassvētku suņi. No pingvīniem pārejam pie suņiem. Es principā neskatos filmas un nelasu stāstus par dzīvniekiem, jo katra nelaime, kas ar tiem atgadās sižeta ietvaros, mani parasti pārvērš ūdens šļūtenē. Taču Ziemassvētku suņiem ir laimīgas beigas un piemīlīgs vāka noformējums. Neviens četrkājainis netiek apcelts un arī divkājainie beigu galā atrisina savas, ar mīlestības trūkumu, saistītās problēmas īstenā Ziemassvētku garā. Neskatoties uz to, ka šis stāsts domāts pieaugušajiem, manuprāt, šī grāmata ir tieši tik mīļa, lai to varētu lasīt kopā ar bērniem.

3. Frēdriks Bakmans – Vīrs, vārdā Ūve.  Romāna galvenais varonis Ūve ir ļoti nīgrs tipāžs, kuram par visu ir savs ļoti nīgrais viedoklis. Lai gan nīgrs Ūve ir bijis visu mūžu, pēc sievas nāves pat nīgrums vairs nespēj aizsargāt viņu no šķietamās dzīves bezjēdzības, un vecais vīrs izlemj padarīt sev galu. Tiesa, tas viņam nekādi neizdodas, jo kaimiņos ievācas ārkārtīgi kaitinoša ģimene, kurai no Ūves vienmēr kaut ko vajag. Ironisks un humora pilns stāsts, kas liek gan raudāt, gan smieties balsī. Viena no manām šī gada mīļākajām grāmatām.

4. Mičs Alboms – Pirmais zvans no debesīm. Kādu dienu nelielajā Koldvoteras ciematiņā cilvēki sāk saņemt dīvainus zvanus no saviem mirušajiem tuviniekiem, kas it kā atrodoties debesīs. Atrisināt šo mistēriju steidz gan žurnālisti, gan mācītāji, gan visas sabiedrība kopumā, taču vistuvāk patiesībai nonāk kāds gluži parasts vīrs, kurš vienatnē audzina savu mazo dēlēnu. Gaišs un saldsērīgs stāsts par ticību, cerību un mīlestību.

5. Gabriela Zevina – Grāmatnieks, kurš atrada dzīvi. Vēl vasarā, rakstot par šo romānu, nodēvēju to par ļoti grāmatisku grāmatu. Romāna galvenais varonis (pēc nodarbošanās grāmatu pārdevējs), līdzīgi kā jau iepriekš minētais pensionārs Ūve, arī ir zaudējis sievu un līdz ar to, arī savas dzīves jēgu. Un arī šim varonim paveicas gluži nejauši tikt pie jaunas ģimenes visnegaidītākajā veidā. Stāstu papildina kaudze ar dažādām literatūras atsaucēm, darbība, kas bieži vien norisinās grāmatnīcā, kā arī cauri strāvojošā mīlestība pret grāmatām un to lasīšanu. Ļoti piemērots romāns grāmatgraužiem.

6. Rachel Cohn & David Levithan – Dash & Lily’s Book of Dares. Hipsterīgs Ziemassvētku romāniņš jauniem cilvēkiem. Stāsts par Dašu un Liliju – diviem tīņiem, kas sarakstās ar grāmatnīcā noslēptas Moleskin piezīmju grāmatiņas starpniecību, ik pa laikam, dodot viens otram dažādus ar Ziemassvētkiem saistītus vai nesaistītus uzdevumus un izaicinājumus. Abi galvenie varoņi savā runas veidā un domāšanas manierē brīžiem atgādina filozofēt mīlošus pieaugušos. Fonā Ņujorka un Ziemassvētku sajūtas meklējumi. Patiks tiem, kuri meklē citādāku, nesalkanu jauniešu literatūru.

7. Reinbova Rouela – Eleonora un Pārks. Visnotaļ emocionāli lādēts stāsts. Šoreiz par pašu pirmo mīlestību starp diviem nedaudz atstumtiem pusaudžiem 80. gadu ASV. Apskaužama autores prasme iejusties padsmitnieku ādā un domu gājienā. Var lasīt gan jaunieši, gan pieaugušie, jo Eleonoras un Pārka stāsts, kaut kādā mērā, šķitīs pazīstams katram, kurš atceras savu pirmo skolas laika draudzēšanos. Sižetā uz brīdi parādās arī Ziemassvētki. Ja meklējat kvalitatīvu jauniešu romānu, bet esat jau izlasījuši visu no Džona Grīna, šis ir jums.

8. Zoe Sugg – Girl Online. Joprojām turpinām ar jauniešu literatūru. Britu jūtūberes Zoellas debijas romāns Girl Online angļu valodā iznāca  pagājušā gada nogalē. Pāris vārdos – ļoti naivs, vienkāršs mīlas stāsts par kādu meiteni – interneta slavenību un kādu puisi – mūziķi. Arī šajā grāmatā daļa notikumu risinās tieši Ziemassvētku laikā. Fonā šķipsniņa mūsdienu interneta dzīves. Drusku nopulēts un ieturēts rozīgos toņos, taču kopumā piemīlīgs romāniņš. Vislabāk varētu patikt pavisam jaunām meitenēm. Arī angļu valodas uzlabošanas nolūkos.

9. Nīls Geimens – Okeāns ielas galā. Šis saraksts nebūtu pilnīgs, ja tajā netiktu iekļauts arī vismaz viens fantāzijas romāns. Un, ja jau fantāzija, tad Nīls Geimens. Okeāns ielas galā, latviski tulkots jau pirms laba brīža un tam nav tiešas saistības ar Ziemassvētkiem. Tomēr stāsts par kāda pieauguša vīrieša atmiņu ceļu atpakaļ pašam savā bērnībā, kur valda gan piedzīvojumi, gan briesmoņi, gan brīnumaini tēli, manuprāt, ir kā radīts svētku laikam. Šis ir lielisks romāns, kas prasmīgi balansē uz realitātes un fantāzijas robežas, ļaujot lasītājam pašam izlemt, kurā pusē nostāties. Patiks tiem, kas meklē dziļāku jēgu un neparasto ikdienībā.

10. Edvards Džī – Cepam. Tā kā Ziemassvētki ir ne tikai došanas, bet arī gatavošanas laiks, sarakstā atradās vieta arī pavārgrāmatai. Šī profesionālā kūku cepēja Edvarda Džī apjomīgā grāmata ir krāšņi ilustrēta un papildināta ne tikai ar dažnedažādu kūku, maizīšu un citu konditorejas izstrādājumu receptēm, bet arī ar noderīgu informāciju, par to, no kurienes patiesībā cēlušās mūsu iecienītākās kūkas un saldumi. Autors apskata dažādu tautu receptes un iedvesmo darboties arī pašam. Manuprāt, lieliska dāvana virtuves entuziastiem, kas mīl gatavot saldumus.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: