Seriāli 2015: kopsavilkums


seriali_2015_teejtasiite3. janvāris, internets joprojām dzīvs, viss joprojām notiek. Tai skaitā blogosfēras atskaitīšanās par pagājušā gada labumiem. Šodien parunāsim par seriāliem. Manus 2015. gadā redzētos seriālus varētu iedalīt trīs lielās kategorijās – drāmās, komēdijās un zinātniskajā fantastikā. Un ceturtajā kategorijā, kurā varētu iebīdīt tos, kurus tā arī neiesāku skatīties, kaut gan gribēju.

Zemāk redzamajā sarakstā izlēmu pieminēt tikai jaunos seriālus (sanāca smuks cipars – 12), kurus esmu noskatījusies līdz galam vai turpinu skatīties. Citādi šis saraksts varētu izvērsties visai garš. Un ”ar visai garš” es domāju ”neviens to līdz galam neizlasītu” garš. Tiesa, listē iemaldījušies arī divi dezertieri no 2014. gada apcirkņiem, taču nesodīsim viņus pārāk bargi – arī šie bēdu brāļi pelnījuši publisku atzinību.

Drāmas

Jaunu drāmu manā aizvadītā gadā skatāmajā sarakstā nav bijis daudz, taču tās, kuras uzmanību piesaistīja, piesaistīja to uz visu sezonu.

dramas_2015_teejtasiite

Mozart in the Jungle. Seriāla apakšvirsraksts saka: Sex, Drugs and Classical Music. Nav melots. Mazliet drāmas, mazliet komēdijas. Asprātīgs un ironisks TV gabals par klasisko mūziķu ne vienmēr spožo ikdienu, par ģēniju apsēstībām un ne-ģēniju sevis meklējumiem. Balstīts uz literāra darba, ar tādu pašu nosaukumu, motīviem. Nupat kā atsākusies arī otrā sezona. Šo silti, silti iesaku.

Jessica Jones. Es neesmu pārāk kritusi uz supervaroņu stāstiem, tomēr intuīcijas vadīta, devu šai Marvel komiksu ekranizācijai iespēju. Un labi, ka tā, jo Jessica Jones ir kļuvusi par vienu no maniem 2015. gada favorītiem. Pavisam nedaudz supervaronīguma, šķipsniņa girlpower, mazliet film noir detektīva piegaršas, laba deva psiholoģijas, varonei cīnoties ar pēctraumatisko stresu, kā arī gana biedējošs ļaundaris – cienīgs pretinieks. Arī šo iesaku – gan meitenēm, gan puikām. Pabeigšu skatīties visu sezonu, iespējams, uzrakstīšu plašāk.

UnReal. Sen bija laiks uzņemt seriālu par realitātes šoviem. It īpaši tad, ja iznākums ir tik interesants. UnReal fokusējas uz aizkadra komandas dzīvi – to, kā šie cilvēki manipulē ar realitātes šovu dalībniekiem un to, kā viņi ir sačakarē arī paši savas dzīves. Nekaunīgs, sarkastisks seriāls par neglītajām aizkulisēm. Bet kuram gan dažreiz nepatīk parakties pa netīro veļu? Kaut tikai izdomātu.

The Royals. Netīra veļa tiek rakta arī jaunajā un visnotaļ dzeltenīgajā guilty pleasures tipa seriālā par britu monarhiju, kas, pēc veidotāju domām, ir mazliet iepuvusi. Spēles par varu, intrigas, izskatīgi aktieri, foršas dekorācijas un pāris klišejiskas, tomēr skatāmas mīlas līnijas. Nekā nopietna, brīžiem, kad sagribas kārtīgu televīzijas junk food.

Flesh and Bone. Šo jau pieminēju savos novembra favorītos. Jau atkal stāsts par pēctraumatisko stresu. Šoreiz baleta pasaulē. Seriāla galvenā varone ir talantīga dejotāja, kas, bēgot no pagātnes dēmoniem nonāk Ņujorkas baleta trupā, taču drīz vien saprot, ka bēgšana ne vienmēr aizdziedē psiholoģiskās rētas. Anoreksija, sevis dzīšana līdz spēku izsīkumam, ģimenes problēmas, sievietes pašnoteikšanās tiesības – šie un līdzīgi temati atrodami tumši dramatiskajā Flesh and Bone.

Komēdijas

Ar komēdiju ieteikšanu allaž ir jocīgi, jo humora izjūtas mēdz būt ļoti dažādas. Pa laimi, pietiekami dažādi ir arī paši komēdiju seriāli. 2015. gadā esmu veltījusi savu laiku un uzmanību četriem no tiem.

komedijas_2015_teejtasiite

Galavant. Par šo jau senāk rakstīju Tējtasītē. Sāku skatīties, domājot, ka tas būs absolūts murgs – viduslaiku mūzikls ar komēdijas elementiem. What the f…? Un tomēr šis izrādījās smieklīgi šarmants mūzikls ar kolorītiem personāžiem, spēju pasmieties pašam par sevi un foršiem dziesmu tekstiem. Ja nav alerģijas pret dziedošiem aktieriem, šo iesaku.

Schitt’s Creek. Bagātnieku ģimene – tēvs, māte un divi pieauguši, izlutināti bērni – piepeši nonāk finansiālās grūtībās. Kādreizējie miljonāri nu ir zaudējuši visu mantību, un ir spiesti ievākties savā vienīgajā atlikušajā īpašumā – nomaļā un aizlaistā ciematā, kur dzīve šķiet apstājusies, bet kaimiņi nekautrējas smalkos ļaudis biedēt. Mazliet dīvains seriāls, bet ar labu binge watching potenciālu. Vismaz man tā gadījās.

You’re the Worst. Šo arī esmu jau nedaudz pieminējusi blogā. Mans aizvadītā gada komēdiju favorīts, lai gan pirmizrādi piedzīvojis vēl 2014. gadā. Stāsts par diviem nihilistiskiem, neciešamiem un ar sevi apsēstiem cilvēkiem, kas dīvainā kārtā izlemj saiet kopā un kļūt par pāri. Pirmā sezona bija labāka, taču arī otrajā apskatītās bailes no ”īstās dzīves” šķiet ārkārtīgi trāpīgas.

The Last Man on Earth. Ar šo man bija love/hate attiecības. Nepatika, iepatikās, nepatika. Skatījos, pārtraucu, skatījos. Šobrīd esmu atkal pārtraukusi, taču pirmo sezonu redzēju pilnībā. Absurds stāsts par kādu ne visai gudru vīru, kas palicis viens pats uz visas plašās pasaules. Protams, no tā vien seriālu uztaisīt nevar, tāpēc ar laiku pie apvāršņa parādās arī citi izdzīvotāji, ar kuriem mūsu ne visai gudrais galvenais varonis ātri vien sačakarē attiecības.

Zinātniskā fantastika

2015. gads zinātniskās fantastikas ziņā bijis ļoti bagātīgs, bet es kaut kādā mistiskā veidā esmu pamanījusies lielāko daļu šo seriālu ignorēt. Šeit par trim, kurus tomēr noskatījos vai turpinu skatīties.

zinatniska_fantastika_2015_teejtasiite

Dark Matter. Par šo rakstīju blogā, sakot, ka nekas dižs jau nav, bet skatīties var. Bariņš cilvēku atmostas kosmosa kuģī un saprot, ka nevienam no viņiem nav ne jausmas, kā viņi tur nonākuši – atmiņas ir pilnībā izdzēstas. Tālākie notikumi risinās ap pazaudētās identitātes meklējumiem. ”Vieglā gala” fantastika.

Expanse. Savukārt šo, vēl pavisam svaigo, seriālu (visa sezona pat vēl nav iznākusi) varētu likt ”smagā gala” zinātniskās fantastikas plauktā. Sižets vēsta par tāltālu nākotni, kurā cilvēce ir kolonizējusi Saules sistēmu un tagad mēģina nekarot paši savā starpā.  Ļoti detalizēti izbūvēta, ticama pasaule ar savu iekšējo kārtību, politiskajām spēlēm un lielu konspirāciju – kurš tad īsti vēlas aizsākt kosmisko karu? Tam visam pa vidu kāds izmeklētājs un kāda, nepatikšanās dziļi iestigusi, kosmosa kuģa apkalpe.

Humans. Mans aizvadītās vasaras atklājums. Šis zviedru seriāla rimeiks vēsta par alternatīvu mūsdienu sabiedrību, kurā kā norma ienākusi cilvēkiem līdzīgu robotu klātbūtne mājas solī. Izrādās, ka dažiem no šiem sintētiskajiem cilvēkiem jeb sintiem piemīt arī mākslīgais intelekts un liela vēlme uz pašnoteikšanos. Izklausās pēc tipiska robotu sacelšanās stāsta, taču seriāla veidotāji izvēlējušies iet pieklusinātāko ceļu un fokusēties uz cilvēciskajām emocijām, un ģimenes aspektu, pie reizes, apskatot arī dažus ētikas jautājumus. Iesaku.


Seriālu parādi jeb kāpēc es šos nenoskatījos?

nenoskatitie_seriali_2015_teejtasiite

Jā, tik tiešām – kāpēc? Pagājušajā gadā par seriālu trūkumu sūdzēties nevarēja. Tomēr varēja sūdzēties par laika trūkumu, un brīdī, kad laiks beidzot parādījās, nez kur bija pazudusi vēlme patērēt jebkādu skatāmo saturu. Tādēļ manā jaunajā, 2016. gada sarakstā, blakus seriāliem, kas vēl tikai nāks, ierindosies arī daži nenoskatītie brāļi, par kuriem dzirdētas labas atsauksmes (piemēram, Mr. Robot un Wayward Pines), kā arī daži, kurus es personīgi gaidīju jau kopš uzzināju par tādu esamību (piemēram, Jonathan Strange and Mr. Norell un Sense8).

Tas no manas puses arī viss 2015. gada seriālu epopejā. Drīzumā jau tiksimies ierastajā jauno vidus sezonas seriālu apkopojumā.

Kādi ir jūsu pagājušā gada lielākie seriālu atklājumi?

8 komentāri

 1. Man patīk, ka citi skatās seriālus un par tiem uzraksta. Tad es arī zinu, kas notiek šajā lauciņā 🙂 Pēdējo cilvēku uz zemes drusku skatos ar vienu aci. Vismaz sākums bija rēcīgs. Noskatījos pirmo Burvju sēriju. Nu redzēs, kas tur tālāk būs.

  Patīk

  1. Nupat jau sāk izskatīties, ka jauno seriālu ir pārāk daudz, paliek aizvien grūtāk izsekot un atlasīt tos, kas patiešām interesē.
   ”Pēdējā cilvēka” pirmajai sezonai bija foršas beigas, bet otrās sezonas sākums, manuprāt, nenoturēja to pašu buru. Droši vien pieslēgšos skatīties, kad atkal būs īstais garastāvoklis.
   Tagad tiešām jāskatās ”Burvji” :), un vēl šādi tādi jauni drīzumā parādīsies.

   Patīk

 2. Lielisks seriālu gads :)!

  Patīk

  1. Jā, bija ļoti daudz jaunumu, ko skatīties 🙂

   Patīk

 3. Wayward Pines nav ārkārīgi labs, bet skatāms ir.

  Patīk

  1. Man patika tas drusku mistiskais treileris, nevarēja saprast, ar ko darīšana. Būs kaut kad jānoskatās pilotsērija.

   Patīk

 4. Seriāliem bagāts tev bijis pagājušais gads! Šis kopsavilkums patiešām vērtīgs, varēšu iedvesmoties. Pašlaik tieši meklēju kādu kvalitatīvu seriālu.

  Patīk

  1. Cerams, ka noderēs un izdosies atrast ko savai gaumei 🙂
   Man pašai no šeit minētajām drāmām uz doto brīdi vislabāk patīk ”Jessica Jones”, bet ”Mozart in the Jungle” arī nav ne vainas, ja vien negribas kaut ko ļoti nopietnu.

   Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: