Kaprīzā mīļākā – Itālija. Kriss Harisons – ”Neprātīgi iemīlējies”


Kriss Harisosns - Neprātīgi iemīlējies. Dienviditālijas valdzinājumsVai cilvēka attiecības ar kādu vietu, valsti vai pilsētu var būt tik pat sarežģītas un iekšējiem konfliktiem bagātas kā attiecības ar mīļoto cilvēku? Izrādās, ka var. Tā vismaz apgalvo Kriss Harisons – austrāliešu žurnālists, kas, iemīloties skaistā itālietē, bija spiests iemīlēties arī viņas valstī. Šīs vētrainās mīlas dēkas rezultātā radušies neparasti ceļojuma memuāri, ko latviešu lasītājiem, ieputinātiem dziļajos ziemas sniegos, piedāvā izlasīt izdevniecība Baiba Books.

Krisa Harisona autobiogrāfiskais stāsts „Neprātīgi iemīlējies. Dienviditālijas valdzinājums” ir šarmanta grāmata. Uzrakstīta vieglā, humoristiskā stilā, kas tajā pašā laikā piedāvā arī visai plašu kultūras fonu un pat nosacīti hronoloģisku sižetu, kam sekot – līdzīgi kā lasot daiļliteratūras darbu. Harisons raksta izklaidējoši, neslēpti ironiski un nepavisam ne „sausi”.

Iespējams, kāds varētu autoram pārmest asu mēli vai veselas tautas stereotipizēšanu, piemēram, apgalvojot, ka ne visi itāļi ir skaļi, ātri runājoši un ēdienu mīloši ceļa satiksmes noteikumu pārkāpēji (lai gan arī man savā Itālijas ceļojuma laikā izdevās novērot šo to no autora apstiprinātā – piemēram, itāļu sirsnību un pļāpīgumu vai vilcienus, kas neierodas noteiktajā laikā, draudot atstāt tūristus nakts vidū Milānas stacijā, jo tie nav paguvuši pārsēsties nākamajā). Tomēr, kā pēcvārdā minējis pats Harisons, stāstus, kas publicēti grāmatā, viņš nav izdomājis, bet gan izjutis uz savas ādas, vairākus gadus nodzīvojot Itālijā. Man gribētos domāt, ka visi atmiņu stāsti lielākoties ir tikai kāda cilvēka interpretācija par notikušo. Pa laimi, Harisona interpretācija ir tikpat apburoša kā pati aprakstītā valsts.

”Itāļu valodas princips ir tāds: ja izklausās labi, pie tā arī paliec [..] Itāļu valodas gramatika stingri ievēro sarežģītus gramatikas principus, līdz šie principi frāzi padara neharmonisku un skaistuma vārdā tiek atmesti.”

Kriss Harisons - Nepātīgi iemīlējies. Dienviditālijas valdzinājums.Savā, vairāk nekā četrsimt lappušu biezajā, stāstījumā, autors pagūst lasītāju iepazīstināt gan ar dzīvi modes galvaspilsētā Milānā (vietā, kas daudzu itāļuprāt, esot viena no valsts nepievilcīgākajām pilsētām, uz kurieni visi dodas tikai strādāt, ne priecāties), gan ar vasaras svelmi, siestu un rāmo dzīves ritumu nelielā Dienviditālijas ciematiņā – Andrano, kur cilvēki cits citu pazīst pēc vārdā un interesantus tipāžus iespējams satikt ik uz soļa. Šo četrsimt lappušu laikā Harisons pagūst arī pamest Itāliju. Tieši uz vienu dienu, lai pēc nieka 24 stundām aizmuktu no drēgnās Anglijas un atkal atgrieztos „zābaka papēdī”, vairs īsti nesaprotot, kur ir viņa mājās.

„Kopumā biju priecīgs būt atpakaļ Anglijā [..] Nekad nebiju domājis, ka izjutīšu atvieglojumu, redzot, kā autovadītāji uzmanīgi novieto automašīnas vai apstājas pie gājēju pārejas. Gribēju apskaut cilvēkus veikalos, jo viņi pacietīgi stāvēja rindās, un gājējus, jo viņi atkritumus izmeta atkritumu tvertnēs.”

Grāmatas autora attiecības ar mīļoto sievieti, kuras dēļ viņš ir gatavs mainīt kontinentus, ir vienkāršas (vai vismaz tā Harisons liek noprast) – abi ir ļoti, ļoti iemīlējušies. Autora attiecības ar Itāliju it nemaz nav vienkāršas. Šī valsts ir kā kaprīza mīļākā – vienubrīd aicina savās skavās, bet jau nākamajā mirklī liek pārdomāt savas izvēles. Saulainais klimats, draudzīgie cilvēki, gardais ēdiens bagātīgais kultūrvēsturiskais mantojums – it visas šīs tūristiem pazīstamās lietas piesaista arī mūsu stāsta galveno varoni. Taču ēnas puse – nesakārtotā valstiskā sistēma, klaiņojošo dzīvnieku bari, korupcija, neuzticēšanās valdībai, plaisa starp Dienviditāliju un Ziemeļitāliju un citas problēmas, kuras par konkrētu vietu atklājas tikai kādu laiku tajā nodzīvojot (vai pat mēģinot uzsākt dzīvošanu, kā tas bija Harisona gadījumā, kad papīru kārtošana draudēja pārvērsties par birokrātijas elles priekškambari), precīzo un pie kārtības pieradušo žurnālistu nereti noved līdz izmisumam.

kriss_harisons_nepratigi_iemilejies_citats_tejtasite

Savu laiku pavadot gan Itālijas dienvidos, gan ziemeļos, Harisons iepazīstina lasītājus ne tikai ar Itālijas haosu, kas bieži sastopams auto vadīšanas manierē, dokumentu kārtošanā un pat neefektīvajos pasta pakalpojumos (vai tikai itāļu pasts nebūs rada gabals mūsējam – piemēram, es aicinājumu izņemt šo grāmatu no mūsu pašu iestādes, saņēmu vairāk nekā trīs nedēļas pēc tās izsūtīšanas), bet arī ar veselu rindu kolorītu personāžu. Spēcīgu un sirsnīgu sievieti, kas nu spiesta kopt savu ar Alcheimera slimību sirgstošo, kādreiz tik inteliģento, vīru, vecā kaluma itāļiem, kas runā tikai savā, lielākajai valsts daļai vairs nesaprotamā dialektā, miermīlīgiem policistiem, kas tā vietā, lai sodītu par nepiesprādzēšanos vai ātruma pārkāpumiem, pajautā, kā Harisons un viņa mīļotā ir iepazinušies, ārstu, kas savu pacientu pirms pārbaudes uzcienā ar mājās brūvētu alkoholisku dziru un vēl, un vēl…

„Viņas runā apmēram stundu, kaut gan ik pēc piecām minūtēm šķiet, ka saruna tūlīt beigsies. Itāļu atvadīšanās ir kā bojāeja operā: kad domā, ka viņi nodzisuši, tie atkal uzliesmo. Katru reizi, kad Daniela atvadās, saruna sākas ar jaunu sparu. Domāju, ka tieši tāpēc „čau” nozīmē gan „sveiki”, gan „uz redzēšanos.”

Neskatoties uz manu pēdējā laika aizraušanos ar autobiogrāfijām, ar ceļojuma memuāriem man līdz pat šim brīdim vēl nebija izdevies nodibināt siltas attiecības. „Neprātīgi iemīlējies” pavisam noteikti ir veiksmīgs pirmais solis ceļā uz atveseļošanos. Patiešām burvīga, saulaina un asprātīga literatūra brīžiem, kad šķiet – ziema nekad nebeigsies. Lai gan mūsu pašu kultūra stāv gana tālu no karstasinīgajām Dienviditālijas paražām, vieglums ar kādu itāļi tver dzīvi, manuprāt, tik tiešām ir apbrīnas un mīlestības vērts. Čau!

9

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: