Ceļā uz pieaugšanu. Reinbova Rouela – ”Fanīte”


Reinbova Rouela - Fanīte Amerikāņu rakstniece Reinbova Rouela mani ļoti patīkami pārsteidza vēl pagājušā gada novembrī, kad izmēģināju savu literāro veiksmi un izlasīju vienu no autores populārākajiem romāniem Eleonora un Pārks. Šis it kā vienkāršais, tomēr tik sirsnīgais mīlas stāsts starp diviem pusaudžiem 80. gadu ASV, toreiz mani tā nošarmēja, ka izlēmu lasīt arī citas Rouelas grāmatas, kas vien tiktu tulkotas latviešu valodā. Ilgi nebija jāgaida – nesen pie jauniešu literatūras cienītājiem, tulkots mūsu pašu mēlē, ieradās arī otrs autores romāns Fanīte.

No grāmatas anotācijas: „Kate fano par Saimonu Sniegu. Nu labi, visa pasaule fano par Saimonu Sniegu. Bet Katei fanošana ir dzīves jēga, un viņai tā lieliski padodas. Kopā ar dvīņumāsu Rīnu Kate jau bērnībā aizrāvās ar grāmatu sēriju par Saimonu Sniegu. Tā meitenes pārdzīvoja mātes aiziešanu. Dodoties uz koledžu, Rīna paziņo, ka negrib dzīvot vienā istabā ar māsu. Kate tiek pie īgnas istabas biedrenes ar apburošu puisi; pie daiļliteratūras pasniedzējas, kura uzskata fanstāstus par civilizētās pasaules galu; pie izskatīga kursabiedra, kas grib runāt tikai un vienīgi par rakstīšanu… Un viņa nepārtraukti raizējas par savu mīlošo, trauslo tēti, kurš līdz šim nekad nav bijis pavisam viens.”

Līdzīgi kā stāstā par attiecībām starp Eleonoru un Pārku, arī „Fanītē” sižetiskā ziņā nekās tāds nenotiek. Parasta dzīve. Pirmajā gadījumā tā bija parasta dzīve vidusskolā, otrajā gadījumā – koledžā. Tomēr, ielūkojoties dziļāk Rouelas varoņu psiholoģijā, iespējams, saskatīt autores centienus uznest virspusē vairākus nopietnus jautājumus. Brīdinu, ka tālākajā tekstā lasāmi nelieli maitekļi.

Trīs līnijas

Manuprāt, Rouelas romānā notiekošais itin labi varētu tikt iedalīts trijās tematiskajās līnijās. Pirmkārt, mīlestības līnijā – Kates un Levija pamazām plaukstošajā, jau sagaidāmi sirsnīgajā un nedaudz naivajā romancē, kas šķiet ļoti simpātiska, taču, pēc manām domām, nepretendē uz romāna galvenās idejas godu. Lasot „Fanīti”, mani nepameta sajūta, ka Kates attiecības ar Leviju šajā gadījumā drīzāk kalpo par palīglīdzekli autores iecerētajam Kates vispārējās izaugsmes procesam – otrajai tematiskajai līnijai.

Kate iešmauca tualetē un tagad tupēja koka kabīnē, gaidīdama, līdz gaiss būs tīrs. Kāds bija nopūlējies durvīs iegrebt gandrīz visu Stairway to Heaven tekstu; tas bija prasījis pamatīgu pacietību. Angļu literatūras studenti.

Kates veidošanās par personību un meitenes ceļš uz pieaugšanu ir nesaraujami saistīti ar it visu romānā notiekošo. Taču mani personiski ļoti iepriecināja, ka autore šajā jaunās meitenes pašizziņas procesā ir iekļāvusi arī tādu kā pastarpinātu radošā procesa izpēti. Proti, pārdomas par literatūru, par rakstīšanu, par fanstāstu (fanfiction) vietu jaunu, rakstīt gribošu cilvēku dzīvē, par to, ko tas īsti nozīmē – „aizņemties varoņus” no citiem autoriem, baidoties radīt pašam savus tēlus un pasauli, jo „rakstīt no sevis” var šķist pārāk sāpīgi. Kā arī par to, cik maģiska un brīnišķīga ir sajūta, kad ar visu savu sirdi un dvēseli atrodies kādā stāstā – gan lasot, gan rakstot.

Trešā tematiskā līnija, ko Rouela, manuprāt, organiski iepinusi savās lappusēs, ir stāsts par Kates ģimeni. Meitenes atšķirtība no dvīņu māsas Rīnas, abām meklējot savu pieaugšanas ceļu, Kates nesakārtotās attiecības ar māti, kas dvīnes bērnībā pametusi, jo īsti nav vēlējusies bērnus un grūtības, kas nāk ar tiem komplektā, kā arī abu meiteņu attieksme pret tēvu, kurš sirgst bipolāriem traucējumiem, un tādēļ ne vienmēr ir varējis būt meitām par paraugu u.t.t.

reinbova_rouela_fanite_citats_tejtasite_1

Ticēt, ticēt un noticēt

Es noticēju Katei, viņas ģimenei un viņas, kā varones, izaugsmei romāna gaitā. Iepazīstoties ar meitenes pagātni, man ne brīdi neradās jautājumi, kādēļ viņa ir tieši tāda, kāda viņa ir – intraverta, nedaudz neirotiska, sevī (un savās fantāzijās) ierāvusies būtne, kas bērnībā nav saņēmusi pietiekami daudz mīlestības, taču pamazām pieaugot ir bijusi spiesta būt prātīga un atbildīga. Es noticēju arī Levijam – drīzāk tādēļ, ka Rouela prot radīt ļoti šarmantus varoņus un iesaistīt tos ļoti šarmantās situācijās, tajā pašā laikā, pārlieku neizskaistinot viņu personību.

Un es noticēju arī situācijas atrisinājumam – atrisinājumam bez stingri noteiktām beigām, gluži kā dzīvē. Ir problēmas, ar kurām Kate romāna beigās jau ir tikusi galā, ir problēmas, kuras Kate risinās vēl vairākus gadus, un ir problēmas, kuras meitene, iespējams, neatrisinās nekad. Taču šī stāsta laikā, es visā pilnībā noticēju tam, ka Kate pieaug un mainās tikpat dzīvi kā reālās pasaules pirmo, otro un trešo kursu studenti.

– Bet es negribu salkanas beigas.
– Dzīvot laimīgi līdz mūža galam vai vienkārši būt kopā līdz mūža galam nav salkani, – Rīna iebilda. – Tas ir viscēlākais un visdrosmīgākais mērķis, uz kādu vien divi cilvēki var tiekties.”

Aizverot šīs grāmatas vākus, secināju, ka Reinbova Rouela tagad ir mans jaunais sieviešu kārtas Džons Grīns. Manuprāt, rakstniecei piemīt apbrīnas vērta spēja veiksmīgi ielīst jaunu cilvēku galvā, un kas ir īpaši svarīgi – tikpat veiksmīgi palīdzēt šiem jaunajiem cilvēkiem arī atrast izeju no neiedomājami sarežģītā pieaugšanas labirinta. Iesaku jauniešu literatūras cienītājiem, kā arī tiem, kam sirdij tuva (fanu) literatūra un rakstniecība.

8

2 komentāri

  1. Ko domā par Kates fanstāstu? Man šķita, ka tiem fragmentiem jābūt saistībai ar notiekošo Kates dzīvē, bet neizdevās uztaustīt saikni. Vai lasīsi “Carry On”?

    Like

    1. Es sākumā cītīgi meklēju saistību, man šķiet, vienā gabaliņā pat atradu kādu līdzību ar Kates un māsas attiecībām, bet beigās atmetu ar roku, jo pats fanstāsts mani nepavisam neinteresēja. Līdz ar to, arī ”Carry On” nesaista. Bet es droši vien paskatīšu vēl kādu citu no Rouelas grāmatām, piemēram, ”Attachements” izklausās neslikta.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: