Krāsojamā grāmata pieaugušajiem. Agija Staka ”Nomoda sapņi”


Agija Staka - Nomoda sapniPēdējā laikā daudzviet pasaulē arvien lielāku popularitāti gūst krāsojamās grāmatas. Tiesa, ne tās krāsojamās grāmatas, ko atceramies no savas bērnības. Šīs jaunās krāsojamās grāmatas paredzētas tiem, kas jau ir iemanījušies nekrāsot pāri līnijām. Proti, pieaugušajiem. Dažādu mākslinieku zīmētas un dažādos formātos izdotas pieaugušo krāsojamās grāmatas var kalpot gan kā savdabīgs mākslas terapijas, meditācijas veids, gan kā jauns hobijs. Turklāt šāda krāsošana ir visnotaļ demokrātiska mākslas forma. Ar to var nodarboties ikviens – neatkarīgi no mākslinieciskās pieredzes un prasmēm.

Lai gan šādu grāmatu esamība nav gluži jaunums (es savu krāsojamo mandalu grāmatu iegādājos jau daudzus gadus atpakaļ), pateicoties mūsdienu stresa pilnajam dzīves ritmam, kas liek meklēt arvien jaunus relaksācijas veidus, kā arī sociālajiem tīkliem, kuros šīs greznās grāmatas tiek sparīgi atrādītas plašākai publikai, gribētos sacīt, ka pieaugušo krāsojamās grāmatas šobrīd ir kļuvušas par visai skaļu modes tendenci.

Es pati ar pieaugušo krāsojamo grāmatu fenomenu sastapos pavisam nejauši, internetā ieraugot mākslinieces Džoannas Basfordas ārkārtīgi skaisti ilustrētās grāmatās „Secret Garden” un „Enchanted Forest”. Ilgi nebija jāgaida, lai šīs grāmatas parādītos arī Latvijas grāmatnīcās. Un ilgi nebija jāgaida arī, lai pašmāju mākslinieki ķertos pie darba un radītu savus jaunos, oriģinālos zīmējumus. Šodienas stāsts ir par vienu no tādām grāmatām – „Zvaigznes ABC” nesen izdoto mākslinieces Agijas Stakas krāsojamo grāmatu „Nomoda sapņi”.


Noformējums

Vispirms jāsāk ar to, ka „Nomoda sapņi” ir ļoti pievilcīga grāmata. Cietos vākos, ar zeltītiem ornamentiem, biezu papīru un, saprotams, skaistām, detalizētām ilustrācijām, kas paredzētas izkrāsošanai vai pat papildināšanai (tiem, kas nebaidās nolikt malā krāsu zīmuļus un arī paši izmēģināt roku jaunu līniju vilkšanā). Šī pavisam noteikti ir no tām grāmatām, kuru gribas ne tikai pilnībā izkrāsot, kā vienotu mākslas darbu, bet arī novietot grāmatu plaukta redzamajā daļā.

nomoda_sapni_gramatas_vaks_tejtasite

Ilustrāciju motīvi

„Nomoda sapņos” apkopoti vairāk nekā 30 zīmējumu, un katram no tiem veltīts savs atvērums. Pāršķirstot grāmatu, atklāju, ka neliela daļa attēloto motīvu varētu šķist īpaši tuvi un pazīstami tieši latviešu „krāsotājiem”. Atšķirībā no ārzemju mākslinieku zīmējumiem, „Nomoda sapņi” līdztekus jau sagaidāmajiem ornamentiem piedāvā izkrāsošanai arī, piemēram, Rīgas torņu panorāmu, kādu Latvijas lauku māju ainavu, rudenīgu puķu pušķi (sveiks, 1. septembri), ziedošu ābeļzaru u.c. Turklāt ilustrācijās varam saskatīt arī visiem četriem gadalaikiem atbilstošus motīvus.

Iedvesmojoši citāti

Daļa ilustrāciju ir papildinātas arī ar kāda slavena cilvēka teikto, kādu iedvesmojošu citātu, kas šķiet speciāli piemērots konkrētajai bildei. Piemēram, man iepatikās sniegpārsliņu atvērumā atrodamais Ļeva Tolstoja sacītais: „Vienkāršība ir skaistā nepieciešams priekšnoteikums.”

Brīvā vieta zīmēšanai

Lai gan es pati nepretendēju uz mākslinieciski apdāvinātas personas statusu, par savām zīmēšanas prasmēm pārliecinātāki cilvēki visticamāk priecāsies dzirdēt, ka „Nomoda sapņi” piedāvā iespēju vairākus zīmējumus pabeigt arī pašiem. Piemēram, turpināt zīmēt iesāktos kokus, aizpildīt brīvo vietu to lapotnē, pabeigt dzīvnieku skices utt.

Papīrs

Manuprāt, ļoti svarīgs aspekts, ko apsvērt, izvēloties savu jauno krāsojamo grāmatu, ir papīrs. Ja ilustrācijas atrodamas abās lapas pusēs (kā tas ir arī „Nomoda sapņu” gadījumā), papīram jābūt gana biezam, lai tas nelaistu cauri krāsu, ja nu izdomājam aizpildīt laukumus, piemēram, ar flomāsteriem vai kādu īpaši uzstājīgu pildspalvu.

„Nomoda sapņu” ilustrācijas ir drukātas uz kvalitatīva, balta un bieza papīra. Krāsojot ar zīmuļiem, man neradās itin nekādas problēmas ar papīra (ne)caurlaidību, tomēr savas krāsainās pildspalvas nolēmu vispirms izmēģināt grāmatas aizmugurē. Manīju tās atstājam vāju, gandrīz nesaskatāmu nospiedumu lapas otrā pusē. Par laimi, šis nospiedums bija samērā neliels, tādēļ domāju, ka varēšu ar to sadzīvot gluži labi.

Ja padomā ir ķeršanās arī pie flomāsteriem, manuprāt, tik tiešām nenāktu par ļaunu vispirms izmēģināt konkrēto krāsošanas rīku intensitāti kaut kur grāmatas nostūrī. Flomāsteri un pildspalvas mūsdienās ir ārkārtīgi dažādi – drošs paliek drošs.

Krāsojamie rīki – zīmuļi, flomāsteri un pildspalvas

nomoda_sapni_zimuli_un_pildspalvas_tejtasiteUn runājot par flomāsteriem… Pirms ieķellēt pirmo krāsaino kleksi lappuses vidū, sabojājot visu darbu, es un mana mākslinieciskā bez-pieredze, vērsāmies pie interneta pēc padoma, ar ko tad īsti labāk šos zīmējumus krāsot. Saskatījusies neskaitāmas Youtube pamācības, kā krāsot, pludināt, izgaismot un izēnot savus jaunos zīmējumus, nospriedu, ka manā gadījumā visdrošāk būs sākt ar parastiem krāsainajiem zīmuļiem (izrādās gan, ka arī zīmuļi nemaz nav tik parasti, jo pastāv atšķirības starp māksliniekiem paredzētajiem un bērnu priekam domātajiem zīmuļiem – lūk, noderīgs salīdzinošais video ar skaidrojumu un paraugdemonstrējumu, vai ir vērts investēt „dārgā gala” krāsojamos).

Lai dzīve būtu interesantāka, bez jau pieminētajiem krāsainajiem zīmuļiem, iegādājos sev arī dažas pildspalvas – sauktas par „Maped Graph’ Peps”. Šīs pildspalvas nopērkamas gan komplektos (Rīgas „Valterā un Rapā” redzēju par 11 – 12 eiro), gan pa vienai (dažādos kancelejas preču veikalos tās maksā vidēji 60 centus). Man šīs pildspalvas iepatikās trīs iemeslu dēļ – pirmkārt, tās ir tikpat košas kā flomāsteri, otrkārt, šajā sērijā ir pieejams salīdzinoši liels daudzums krāsu, tai skaitā arī ne tik tradicionāli toņi, un treškārt, šo pildspalvu gali ir ārkārtīgi šauri, padarot tās piemērotas smalku detaļu krāsošanai.

Krāsošana un relaksācija

Manuprāt, krāsojamo grāmatu uzvaras gājiens lielā mērā izskaidrojams ar to, ka šīs grāmatas tik tiešām ir pieejamas visiem – sniedzot iespēju radoši izpausties arī tiem cilvēkiem, kas ar vizuālo mākslu, iespējams, nav tajās tuvākajās attiecībās. Runājot par pašu krāsošanas procesu, no savas līdzšinējās pieredzes ar „Nomoda sapņiem” varu sacīt, ka pieaugušo krāsojamās grāmatas savu relaksēšanas funkciju pilda gluži labi. Atkarībā no attēla sarežģītības pakāpes, krāsošanas biežuma un katra krāsotāja vēlmēm un talantiem, viena zīmējuma pabeigšana, nesteidzīgā ritmā, var paņemt vairākas dienas vai pat nedēļu (-as). It īpaši, ja aizraujaties ar krāsu pludināšanu, meklējat krāsu paletes, idejas, paraugus utt. Es paliku patīkami pārsteigta, ka šāda radoša darbošanās tik tiešām atslābina, novērš domas un liek koncentrēt visu savu uzmanību uz papīru un zīmuļiem. Mūsu steidzīgajā laikmetā šādi atelpas brīži pavisam noteikti ir vajadzīgi.

Kopsavilkums

Kopumā varu sacīt, ka mana pirmā īstā pieredze ar krāsojamo grāmatu pieaugušajiem izrādījās visnotaļ pozitīva. „Nomoda sapņi” ir ļoti skaisti noformēti, apveltīti ar detalizētām ilustrācijām, drukāti uz labas kvalitātes, bieza papīra, kā arī papildināti ar citātiem un brīvu vietu, kur izpausties, zīmējot pašiem. Pie tam, man personiski šī grāmata izraisīja arī tādas kā latviskas sajūtas – kas varbūt skaistāks par piemājas krokusiņu daudzajām nokrāsām agrā pavasarī?

9

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: