Mānīgais vieglums. Džons Viljamss – ”Stouners”


Džons Viljamss - StounersLaika gaitā, audzējot savu lasīšanas pieredzi, mēs lielākoties sastopamies ar divu veidu grāmatām – tām, kas dēvējamas par literatūru un tām, kas dēvējamas par Literatūru.  Amerikāņu rakstnieka Džona Viljamsa romāns „Stouners”, kas Silvijas Brices tulkojumā un „Zvaigznes ABC”  paspārnē nesen kļuvis pieejams arī latviešu lasītājiem, pavisam noteikti pieder pie otrās kategorijas. Nepelnīti nolikts maliņā, šis romāns, kas angļu valodā pirmo reizi ticis izdots 1965. gadā, pēdējā laikā ir pamanījies sacelt tādu kā nelielu sajūsminātu nopūtu vētru Latvijas grāmatnieku blogosfērā. Arī es steidzu to lasīt, lai pievienotu (vai nepievienotu) savu priekpilno nopūtu kopējā katlā. Grāmatas anotācija izlasāma šeit.

Sākotnēji „Stouners” var šķist vienkāršs darbs. Šķietami nesarežģīts romāns, kurā it kā nenotiek nekas ārkārtējs – nekādas intrigas, slepkavības, bēgšanas, ķeršanas vai kariņu spēlēšanas. Tas ir stāsts par gudra, taču samērā parasta cilvēka – jauna amerikāņu literatūrzinātnieka dzīvi – no tās sākuma līdz pašām beigām. Romānā atveidots varoņa ceļš augšup pa karjeras kāpnēm, mēģinājumi saprast, kas ir mīlestība, vilšanās, pieredzes gūšana, attiecības ar literatūru, savu principu nostabilizēšana, un, pāri visam, arī mēģinājumi iepazīt un saprast pašam sevi. It kā ikdienišķa dzīve, tomēr savādi pilnasinīgs romāns.

Autors pārlieku nepietuvina savu literāro „kameru” Stouneram un viņa laikabiedriem. Viljamss ļauj varoņiem slīdēt pāri gadiem, laikmeta pārmaiņām (romāna darbība norisinās 20. gs. sākumā) un raksturu attīstībai, liekot lasītājam to visu piedzīvot it kā attālināti, it kā skatoties no ārpuses. Taču interesantākais ir tas, ka šāda distances ieturēšana un salīdzinoši vienkāršais sižets, kas, pirmajos mirkļos, dažiem pat varētu šķist ne visai aizraujošs, rada gluži pretēju efektu. Bažīgi gaidītās garlaicības vietā lasītājs iegūst varoņus ar dziļi izstrādātiem raksturiem un stāstījumu ar prasmīgi konstruētu vieglumu – tieši tas padara Viljamsa prozu tik saistošu un liek pāršķirt arī nākamo lappusi.

„Jums jāpatur prātā,” viņš lēni teica, „kas jūs esat, par ko esat izvēlējies kļūt un kāda nozīme ir tam, ko darāt. Cilvēcei ir arī tādi kari, sakāves un uzvaras, kas nav militāras un netiek ierakstītas vēstures annālēs.”

Lasīt šo romānu ir gluži kā nolūkoties profesionālu dejotāju spožā priekšnesumā – to kustības ir graciozas, gaisīgas un, rādās, tiek veiktas pilnībā bez piepūles. Tikai paši dejotāji zina, cik milzīgs darbs patiesībā ir ieguldīts, lai sasniegtu šādu šķietamu „viegluma efektu”. Tikai paši dejotāji zina, kas noticis aizkulisēs.

„Stounera” aizkulisēs, manuprāt, sēž ļoti meistarīgs rakstnieks. Viens no tiem rakstniekiem, kas ar dažiem neuzkrītošiem, viscaur tekstā noslēptiem teikumiem, lasītāja dvēseles un prāta dziļākajos slāņos spēj atmodināt kādu līdz šim nepazītu maņu, liekot sajust emocionālo spriegojumu un romānā notiekošā nozīmīgumu vārdos grūti aprakstāmā veidā – teju vai bezapziņas līmenī.

„Drūmu un ironisku prieku sagādāja iespēja, ka tieši tā izglītības drusciņa, ko viņam izdevies iegūt, ir novedusi viņu pie šīs atziņas: ka galu galā viss, pat izglītošanās, kas ļāvusi viņam to saprast, ir veltīgs un tukšs un beigās sarūk par nemaināmu neesamību.”

Savā romānā Viljamss ar apskaužami iederīgu piezemētību raksta par „lielajiem jautājumiem” – mīlestību, nāvi un atgriešanos pie savas patības. Autors šo uzdevumu veic ar tādu vērienu, ka, aizverot grāmatas vākus, lasītājs neviļus attopas arī pats mazliet vairāk izpratis lielos dzīves noslēpumus. Ja vien spētu tos ietērpt vārdos…

Meistarīgi uzrakstīts romāns, kas atstāj spēcīgu pēcgaršu.

9

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: