Filozofiskie latviešu vilkači. Ralfs Kokins – ”Kurzemes vilkaču nostāsti”


kurzemes_vilkacu_nostasti_foto_tejtasiteDažkārt bibliotēkas plauktos mums uzglūn negaidīti pārsteigumi. Nezināmu spēku vadīti, mēs pastiepjam roku un izlemjam, ka tieši šī grāmata šodien nāks līdzi mums uz mājām. Ir reizes, kad šī intuīcija atmaksājas ar lielisku literāro atklājumu. Tā atgadījās arī ar mani brīdī, kad nolēmu izlasīt vēl 2007. gadā izdoto luterāņu mācītāja un LU Teoloģijas fakultātes dekāna Ralfa Kokina sarakstīto šausmu stāstu krājumu „Kurzemes vilkaču nostāsti.”

Šajā nelielajā grāmatiņā apkopoti 12 dīvaini un mazliet baisi stāsti no Kurzemes apkaimes. Mežos, purvos, dīķos un kapsētās mītošie senie nostāsti šeit atdzīvojušies autora spalvas vadīti, lai kārtīgi nobiedētu lasītāju, izmantojot jau labi pazīstamo vilkača tēlu. Tiesa, šīs grāmatas vilkacis nav diez ko līdzīgs saviem nopulētajiem Holivudas filmu kolēģiem. Šī senā un mītiskā būtne vienlaikus pamanās pildīt gan soģa, gan briesmoņa, gan nekaitīgas, taču neparastas parādības – zīmes vai simbola lomu Latvijas vēsturē un folklorā.

Lai gan stāstu krājuma uzstādījums apgalvo, ka šajā grāmatā apkopoti lielākoties biedējoši un šausminoši atgadījumi, kurus autors daļēji pieredzējis pats vai dzirdējis citus kurzemniekus atstāstām, vairāki no stāstiem man šķita mazāk šausmīgi un vairāk filozofiski. Lielākoties tādēļ, ka pastarpināti mītisku senlaiku parādību aprakstiem, R. Kokins šajā grāmatā mīl atcerēties savu bērnību, kā arī atkāpties no visai plūdenā sižeta, un nedaudz pafilozofēt par dzīvi kā tādu. Šī filozofēšana bija tieši tas, kas man personiski piedeva stāstiem garīgo pievienoto vērtību un izraisīja simpātijas pret visu krājumu kopumā – neskatoties uz to, ka brīžiem tā šķita ieraususies gluži neparedzamās vietās.

Līdz ar to, varētu sacīt, ka krājumā iekļauti ne tikai teksta gabali, pēc kuriem naktī patiešām negribas vienatnē doties uz mazmājiņu (piemēram, pirmais krājuma darbs „Melnsila stāsts” par mežā sastapto zāģētāju man uzdzina tik efektīvus šermuļus, ka vienlaikus gribēju gan izlasīt visu pārējo grāmatu, gan kādu laiku nepamest istabas drošās sienas), bet arī stāsti, kas ar autora pārdomu palīdzību, liek arī pašam lasītājam atkāpties nostāk no tumšajiem egļu puduriem un padomāt par savas dzīves vērtībām (nu, kaut vai „Zvērēnvalka stāsts” par neizdibināmiem likteņa ceļiem un to cilvēku nozīmi, kuri mūsu dzīves jau pametuši). Iespējams, kādam rūdītam šausmu stāstu cienītājam šāds pārdomu aspekts grāmatā šķitīs lieks, taču man personiski autora pieeja šķita gana neparasta, lai būtu saistoša.

ralfs_kokins_kurzemes_vilkacu_nostasti_citats_tejtasite

R. Kokina „Kurzemes vilkaču nostāstiem” raksturīgs tāds kā netverams latviskais kodols. Ir visai grūti atrast vārdus, kas pilnībā aprakstītu to folklorisko musturu, ar kura aušanu autors prasmīgi, bet nemanāmi nodarbojies nedaudzajās grāmatas lappusēs. Stāstos samanāms kaut kas autentisks, kaut kas tuvs, kaut kas tāds, ko vieglāk šķiet uztvert zemapziņas līmenī – pasakot to skaļi un izskaidrojot daļa burvības vienkārši varētu pazust klišejisku frāžu kakofonijā. Neskatoties uz to, ka mūsu laikmeta ikdienā ir ārkārtīgi viegli aizmirst vai palaist garām dabas, Dieva un cilvēka harmonijas sajūtu, tā joprojām pastāv. Un tas nekas, ja dažkārt par to nākas atcerēties tikai ar grāmatas lappušu palīdzību.

„Kurzemes vilkaču nostāsti” ir vienlaikus tumši un gaiši. Tie ir stāsti gan par pagātni, tagadni un nākotni, gan par cilvēku, Dievu un dabu, gan par sarežģīto un tajā pašā laikā vienkāršo lietu kārtību mūsu līdz galam neizzinātajā pasaulē. Iesaku lasīšanai tiklab rudeņos kā pavasaros, tiklab zem segas kā zaļā pļavā.

9

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: