Tējtasītes Halovīna komplekts


Šogad ķirbīšvētki iekrituši ne visai pateicīgā dienā – pirmdienā. Un ne visai pateicīgā laikā – drūmā. Taču, pieņemot, ka kaut kur uz pasaules tomēr ir cilvēki, kuriem līdzīgi kā man visnotaļ iet pie sirds šī absolūti nelatviskā tradīcija, nospriedu, ka, līdzīgi katru gadu, derētu šim visam pasākumam blogā veltīt kaut vienu rakstu. Šogad gan bez izteikta mērķa, vienkārši sarindoju lietas un iespaidus, kas man personiski šķiet halovīniski  un iedvesmojoši. Vai nu tas būtu kino, mūzika receptes vai dekorācijas. Lai spocīgi!

Seriāli un filmas

Penny Dreadfull. Kas gan būtu Halovīns bez šausmām un monstriem? Un kurš gan labāk spēja izfantazēt monstrus, ja ne viktoriāņi? Britu – amerikāņu seriāls Penny Dreadful veidots, apvienojot tajā šausmu stāstu klasiskākos mošķus un, ietērpjot tos visnotaļ jaukā, tumšā 19. gadsimta Anglijas lietusmētelī. Šajās TV sērijās manām darbojamies gan vampīrus, gan vilkačus, gan raganas, gan Nelabā apsēstas jaunuves, doktora Frankenšteina briesmoni, Oskara Vailda meistaroto Dorianu Greju un citas jaukas lietas, kas glunējušas ēnās pāris gadsimtus iepriekš un turpina glunēt joprojām. Ar to atšķirību, ka, pārnestas no apdzeltējušām lappusēm uz zilā ekrāna, tās jau atkal izskatās visai iespaidīgi. Iesaku tumšiem, tumšiem vakariem. Treileris šeit.

penny-dreadful

Purpura smaile (Crimson Peak). Turpinot ar tumšiem vakariem un viktoriāņiem, nebūtu prātīgi aizmirst arī režisora Giljermo Del Toro pagājušā gada šausmu filmu Purpura smaile, kas savā aktieru komplektā nolasījusi ne mazums pazīstamu seju. Gotiskās drāmas galveno trio veido Mija Vasikovska, Toms Hidlstons un Džesika Česteina. Taču pašu filmas kodolu radījušas brīnišķīgi ilustrētas šausmas, veca, grezna muiža, mirušie, kas klaiņo pa tās gaiteņiem un dzīvie, kas brīžiem ir krietni vien baisāki par mirušajiem. Kā jau reiz Tējtasītē rakstīju, šī ir samērā klišejiska gotiskā ziepju opera, kuras tēli un situācijas žanra pazinējiem neliksies nekas jauns vai neparasts, taču tas nebūt netraucē priecāties par spilgto kinematogrāfiju, brīnišķīgajām dekorācijām un apbrīnas vērtajiem kostīmiem. Ja paveiksies, varbūt izdosies arī noķert kādu šermuli. Treileris šeit.

614162

Literatūra

Ralfs Kokins - Kurzemes vilkaču nostāstiRalfs Kokins – Kurzemes vilkaču nostāsti. Autora un viņa līdzcilvēku atmiņās balstīti nostāsti par dīvainām situācijām un parādībām, kas klaiņo Kurzemes mežos. Krājums sastādīts, apvienojot stāstus, kas runā ar lasītāju vienlaikus šausminošā, vienlaikus filozofiskā un emocionālā manierē.

Viens no maniem pēdējā laika patīkamākajiem atradumiem latviešu literatūrā. Ja ļoti grib var nobīties. Ja ne visai grib, tik un tā var nobīties. Bet beigu galā paliks arī kāds gaišuma stars. Ļoti iesaku.

Patriks Ness - 7 minūtes pēc pusnaktsPatriks Ness – Septiņas minūtes pēc pusnakts. Ilustrēts romāns, kurš absolūti neietilpst klasiska šausmu stāsta kategorijā, taču, manuprāt, ir krietni vien šausmīgāks par daudziem šausmu literatūras stūrakmeņiem. Šis ir stāsts par mazu zēnu, kas sarunājas ar briesmoni savā pagalmā. Šim mazajam zēnam ir slima mamma un kāds briesmīgs noslēpums. Briesmīgāks pat par briesmoni, kas neliek viņam mieru un grib, lai zēns tam atzīstas. Briesmīgāks pat par vecmāmiņu, ar kuru diez kā neizdodas sakārtot attiecības un briesmīgāks par skolasbiedriem, kas mēģina palīdzēt iespējami nepareizākajā veidā. Briesmīgāks par visu pašlaik notiekošo un nākotnē sagaidāmo. Ļoti prasmīgi uzrakstīts, sāpīgs stāsts. Pašlaik kinoteātros arī filma.

Mūzika

Halovīns ir arī ballīšu laiks. Un šādām ballītēm, manuprāt, piedien spocīga mūzika. Nav daudz tādu mūziķu, kuru daiļrade manām ausīm šķistu spocīgāka un Halovīnam atbilstošāka par Voltaire ar visu šī mākslinieka ekselento ironiju un tumšā kabarē kompozīcijām. Izdariet sev pakalpojumu un izlasiet arī lirikas.

Taču, ja gribas ko nopietnāku, var droši ienirt duļķainākos ūdeņos, kuros somu gotrokeri apdzied drūmas kulta filmas. Starp citu, kur palicis solītais The Crow rimeiks?

Receptes

Ja mūzikas un filmu svētkos ir gana, tad arī uz galda jāuzliek kaut kas garšīgs. Ir varianti. Gan padoms, kā pagatavot ķirbju biezeni, gan garšīga iedvesma ķirbju receptēm.

kirbju-biezenis-recepte-tejtasite-800x600

20151013-IMG_2632

Dekorācijas un noskaņa

Parasti tā ap Halovīna laiku man atveras „radošā čakra”, kas turpina būt ļoti klātesoša līdz pat Ziemassvētkiem Ja viņai nesanāk pienācīgi izpausties virtuvē, tad kā blakus produkts var gadīties kāds attiecīgas tematikas istabas rotājums. Tāda lieta man atgadījās arī šogad, tādēļ svētdienas vakarā tapa diezgan fiksi pagatavojams, improvizēts Halovīna vainags. Pagājušogad šī laika dekora funkciju pildīja mans rudens rāmītī, bet nākamgad tas droši vien atkal būs kaut kas no nebeidzamā Pinterest resursu klāsta. No sirds iesaku neuzsākt dziļūdens ekspedīcijas šajā sociālajā tīkla, ja neesat apveltīti ar lielisku paškontroli un tikpat lielisku laika izjūtu…

halovina-vainags-tejtasite-800x600

Tas arī viss manā mazajā Halovīna kompilācijā. Atliek vien novēlēt jums spocīgi jauku šo vakaru un ap stūri jau vīdošo drūmo novembri. Halovīns šajā sezonā pavisam noteikti nenoslēdzas līdz ar oktobri…

Advertisements

2 komentāri

  1. Labi ieteikumi! Atzīmēju sev seriālu un vilkaču nostāstus. Otru grāmatu lasīju – sāpīgs, skumjš, šausminošs un skaisti noformēts stāsts.

    Like

    1. Gan seriālu, gan “Vilkačus” silti iesaku. Īpaši, ja patīk tumšākas tēmas.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: