Dīns Kūncs – “Bezgrēcīgie”


Dīns Kūncs - BezgrēcīgieLai gan pasaules slavenā rakstnieka Dīna Kūnca vārds nav svešs – vairāki šī autora darbi ir tulkoti arī latviešu valodā, jāatzīst, ka līdz pat šim brīdim man nebija gadījies lasīt nevienu no viņa grāmatām. Tā nu pirmssvētku laikā izlēmu ķerties klāt, un šķīru vaļā pirmo lappusi nesen latviski izdotajā un ziemīgi noformētajā Dīna Kūnca romānā „Begrēcīgie”.

Romāna galvenais varonis ir Edisons Gudhārts. Jauns vīrietis, kas spiests savas dienas vadīt, slēpjoties pazemes bunkuros, jo viņa seja, acis un pat rokas ir tik šausminošas, ka tos ieraugot, ikviens mēģina Edisonu nogalināt. Pat savas mātes atraidīts, puisis jau agrā bērnībā nonāk Ņujorkā, kur to laimīgas sakritības rezultātā audzināšanā pieņem vēl kāds viņam līdzīgais, iemācot ne tikai mīlēt literatūru un mākslu, bet arī izdzīvot urbānajos džungļos.

Kādu nakti, klejodams pa pilsētas bibliotēku, Edisons kļūst par liecinieku vajāšanai. Vajātājs ir acīmredzams ļaundaris, bet bēgle – skaista, jauna meitene, kas seju nomaskējusi zem biezas gotiskā grima kārtas. Parūpējies, lai būtne nesaskatītu viņa paša šauminošo seju, Edisons nolemj spert izšķirošo soli un uzsākt sarunu. Šī saruna aizsāk arī visus tālākos romāna notikumus.

Un, ja jums, līdzīgi kā man, nāk prātā doma par „Skaistuli un briesmoni”, tad jūs neesat vienīgie, jo pats autors jau romāna tekstā ir gan iekļāvis, gan uzreiz noliedzis šo līdzību. Edisona izcelsme izrādās daudzkārt sarežģītāka un daudzkārt interesantāka. Tāpat kā ar sociofobiju sirgstošās Gvinetas (bēgošās meitenes) dzīves stāsts, kas pamazām savijas ar visu Edisona līdz šim pieredzēto.

Viens no pilsētas valdzinājumiem ir tās nakts mirdzums – allaž romantisks un reizēm pat maģisks. Šajā decembra naktī metropole iespīdēja bibliotēkā nevis ar rēgainu pienainību kā citkārt, bet ar ticamu sniega gaismas imitāciju, it kā tur pārslu putenī tītā ainavā starotu Ziemassvētku mēness.

Samērā reti ir tie gadījumi, kad grāmatas dēļ mani māc tik pretrunīgas sajūtas. No vienas puses šim romānam piedien nudien interesants, es pat teiktu, neparasts koncepts, kas atklājas tikai pamazām, lasot tālāk par ierasto skaistules un briesmoņa mīlas stāstu. No otras puses, šī bibliskajos motīvos balstītā ideja, kas atklājas romāna beigās šķiet, ja ne gluži sasteigta, tad pārlieku ilgi turēta noslēpumā, neļaujot nedz Edisonam, nedz lasītājam no tiesas piedalīties notikumu šķetināšanā. Edisons, lai gan diezgan pievilcīgs, romantisks tēls, manās acīs tā arī palika tikai kā situācijas vērotājs. Cilvēks, kurš no pieredzētā nemainās, tikai seko savai sūtībai (un katram Gvinetas lēmumam) gluži mēms un paklausīgs. Bet  varbūt, tieši tāds, kādam viņam jābūt, ņemot vērā iemeslus, kādēļ viņš vispār ieradies šajā pasaulē?

Lai nu kā, grāmatas man bija iemācījušas, ka cilvēki grib un vienmēr ir gribējuši, lai viņu dzīvei būtu mērķis un jēga. Šīs ilgas piemīt visiem. Par es savā šausmīgajā atšķirībā negribēju neko citu kā vien mērķi un jēgu.

Par spīti sižetam, kas vietām šķiet vērpjamies nesamērīgā ātrumā un virzienā, Kūnca proza ir skaista un dziļdomīga. Jā, tā brīžiem iešūpojas mazliet sentimentālā vējā, taču es personiski allaž mēdzu uzķerties uz šādu romantizētu pasaules skatījumu, cilvēcisko ideālu pielūgsmi, gotiku un vienkārši skaistiem vārdiem un sentencēm, pat, ja tās balansē uz iespaidīga apcerīguma robežas.

Kopumā – šķipsniņa šausmu, gotiskais sentiments un melanholija, nedaudz urbānās vides un fantāzijas, skaista proza un lielum liels koncepts, kas savelk kopā šķietami izspūrušos galus. Dīna Kūnca „Bezgrēcīgie” ir īsts ziemas romāns. Auksto dvašu sniedz ne tikai vizuālais noformējums un pamatīgā sniega vētra, ko piedzīvo romāna varoņi, bet arī skatījums no malas – uz cilvēcīgo būtņu grēkiem un labestību, ļaunumu un nesavtību, ciešanām, visaptverošu mīlestību un kaut kā jauna sākumu. Manuprāt, visnotaļ piemērota lasāmviela Ziemassvētku laikam.

– Varbūt to, kas ir patiesi svarīgs, tu vienmēr esi zinājis, – Gvineta man sacīja. – Bet, lai atklātu, ko īsti zini, var paiet viss mūžs.

8

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: