Olivjē Triks – “Pēdējais lapzemietis”


Olivjē Triks - Pēdējais lapzemietisZiemas plaukumā izdevniecība „Lauku Avīze” laida klajā Zviedrijā dzīvojošā franču izcelsmes autora Olivjē Trika romānu „Pēdējais lapzemietis”. Olivjē Triks ir rakstnieks, žurnālists, TV producents un arīdzan laikraksta „Le Monde” korespondents Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs. Februāra beigās autors viesojās Rīgā, Ķīpsalas grāmatu izstādē. Tikšanos ar rakstnieku apmeklēt man diemžēl neizdevās, tomēr viņa grāmatu izlasīju ar interesi.

Romāns „Pēdējais lapzemietis” rindojams man salīdzinoši svešās – detektīvromānu– kategorijas ailēs. Lai gan es nemēdzu aizrauties ar noziegumus izmeklējošiem romāniem, samanījusi, ka O. Trika grāmata sola ziemeļniecisku fonu, nolēmu izkāpt no siltajām komforta zonas čībām un dot šim darbam iespēju. Pat ja detektīvromāni joprojām nebūs mana tējas tase, vismaz būšu kļuvusi par strēķīti izglītotāka lapzemiešu šamaņu un ziemeļbriežu audzēšanas jautājumos.

Bargs sals, vientuļa un biedējoša tundra, pasakaini skaista ziemeļblāzma, tramīgi ziemeļbriežu bari un to, dzīves norūdītie, īpašnieki, eksotiskas sāmu teltis, pazudušas retas rituālās šamaņu bungas un tam visam pa vidu divi ziemeļbriežu policijas izmeklētāji. Viņš – nedaudz atturīgs pusmūža vīrs, kam neveicas ar daiļo dzimumu, viņa – jauna svešiniece, kas atsūtīta strādāt uz pasaules nostūri, lai aizpildītu policijā nepieciešamo sieviešu kvotas. Un, protams, slepkavība, kuru pavada politiskas intrigas un bariņš aizdomās turamo.

Kad, tuvojoties nozīmīgai ANO konferencei, no muzeja piepeši pazūd senas un vērtīgas šamaņu bungas un savā teltī nežēlīgi tiek noslepkavots ziemeļbriežu audzētājs, ir skaidrs, ka ledus ir sakustējies un nepatikšanas ir tepat ap stūri. Izmeklētāji Klements un Nina ķeras pie lietas un pamazām, izmantojot dažādu ekspertu zināšanas un paši savu intuīciju, pūlas atrast saikni starp abiem noziegumiem. Saprotams, viņiem šajā ceļā traucē politiskas spēles, korumpēti ierēdņi, sadarboties negriboši aizdomās turamie un pat daži skumji dzīves stāsti, kas līdz galam atklājas tikai romāna beigās.

Lai gan nevarētu sacīt, ka romāna centrālie tēli būtu veidoti sevišķi psiholoģiski dziļi – lielākais romāna iznešanas smagums gulstas tieši uz sižeta pleciem – manuprāt, O. Trika rakstāmspalvas trumpis ir tieši temata izpētē ieliktais darbs (gribot negribot, prātā ataust autora otrā nodarbošanās un tas, ka viņš veidojis publikācijas par dažādiem sociālekonomiskajiem tematiem, tostarp, migrācijas un minoritāšu jautājumiem). Ar neapbruņotu aci ir redzams, ka rakstniekam netrūkst zināšanu par sāmu vēsturi, Skandināvijas iekšpolitiku, ziemeļbriežu audzēšanu un pat ģeoloģiju, kas ir šī romāna neatņemamā sastāvdaļa un pievienotā vērtība. Tāpat kā nelielā skumju stīga, ko uz lasītāja emociju vijoles norausta skarbais sāmu liktenis.

Romāna plūdums ir samērā rāms un lielākoties izvairās no ļoti asiem pagriezieniem, tomēr teksts uz priekšu rit raiti un lasītājs ik pa brīdim attopas nonācis jau simts lappuses tālāk. Neskatoties uz to, ka manās acīs šis netapa par psiholoģiskas spriedzes vai dziļu garīgo atklāsmju pārpildītu stāstu, manuprāt, autora sniegtais kultūrvēsturiskais fons, senās tradīcijas un Skandināvijas saltā elpa padara „Pēdējo lapzemieti” par ziemai visnotaļ piederīgu un reizē izglītojošu romānu, ko žanra cienītājiem omulīgi pārlapot tumšos vakaros.

Advertisements

2 komentāri

  1. Man patika fons un daudzie fakti, tur Triks labi izvērsies kā žurnālists. Bija interesanti un daudz ko uzzināju. Bet tā kriminālintriga…nezinu kā Tev, bet man uzreiz bija skaidrs, kurš ir galvenais ļaundaris un kā tas viss beigsies. Traucēja arī dažas izteiktas klišejas.

    Like

    1. Mani kriminālintriga ne sevišķi interesēja, necentos minēt vainīgo, jo sapratu, ka īpaši nejūtu līdzi varoņiem un mani neuztrauc, kurš par visu ir atbildīgs. Bet fons bija labs un ziemeļu noskaņa arī. Es varu iedomāties šo grāmatu ekranizētu kā filmu vai mini sērijas.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: