Rūta Šepetis – ”Jūras sāļums”


Rūta Šepetis Jūras sāļumsAr lietuviešu izcelsmes amerikāņu rakstnieces Rūtas Šepetis daiļradi es iepazinos pirms kāda laika, lasot viņas jauniešu romānu „Papīra sapņi” – vienkāršu, taču vēsturiski saistošu stāstu par 20. gadsimta vidus Ņūorleānu. Romāns bija viegls un gaisīgs kā debesmanna, tāpat kā autores rakstības stils. Nospriedusi, ka man patīk Rūtas Šepetis literārā balss, lūkoju izlasīt arī viņas jaunāko latviski izdoto romānu „Jūras sāļums”, ko Silvijas Brices tulkojumā nesen klajā laidusi „Zvaigzne ABC”. Jāsaka, ka, lasot „Jūras sāļumu” es tik tiešām saņēmu jau gaidīto stilistisko vieglumu, taču šoreiz to klāja arī pamatīgs tematiskais smagums – Otrais pasaules karš un tā upuru gaitas.

„Jūras sāļums” uzrakstīts no četru varoņu skatupunktiem. Trīs no tiem devušies bēgļu gaitās, lai izbēgtu no komunistiskā režīma zvērībām, ceturtais pārstāv zvērību otru pusi – nacistisko Vāciju, un romānā kalpo gan kā atbaidošs tipāžs, gan kā labs informācijas avots, lai raksturotu kara gaitu. Kompānija, kurā ietilpst trīs mūsu romāna galvenie varoņi satiekas neviļus un citos apstākļos visdrīzāk nekļūtu par ceļabiedriem. Taču viņus vieno kaut kas kopējs – ikviens no viņiem ir pārdzīvojis ārkārtīgi smagu zaudējumu un ikviens no viņiem nes sev līdzi noslēpumu.

Gan lietuviešu-vāciešu izcelsmes medmāsa Joana, kura cīnās ar vainas apziņu, gan noslēpumainais prūšu zaldāts Florians, kurš savā mugursomā glabā vērtīgu priekšmetu un atsakās nosaukt savu vārdu, gan jaunā poļu bēgle Emīlija, kura tikai piecpadsmit gadu vecumā pārcietusi visas kara šausmas un palikusi gluži viena, gan allaž smaidīgais otrā plāna ceļabiedrs – kurpnieks, kuru biedri iesaukuši par Dzejnieku, gan pieklīdušais sešgadīgais Klauss, kura vecmāmiņa „nepamodās”. Kopā šie cilvēki dodas cauri kara izplosītajai zemei, lai nonāktu pie vienīgā iespējamā glābiņa. Milzīga kuģa ar nosaukumu Vilhelms Gustlofs”, kas tos pārvedīs pāri Baltijas jūrai – drošībā no krievu armijas. Katram ir kāds ko uzmeklēt, katram ir cerība uz kaut niecīgu daļiņu no savas izpostītās dzīves. Taču jūrai ir citi plāni…

„Joanas māte vēl bija dzīva. Viņas dzinulis bija vēlēšanās atkal būt kopā ar māti. Viņa uzveiktu pūķus, lai atgrieztos pie mātes. Māte bija enkurs. Māte bija mierinājums. Māte bija mājas. Meitene, kura pazaudējusi māti, pēkšņi pārvērtās par mazu laiviņu bangojošā okeānā. Dažas laivas beigu beigās piestāja krastā. Bet dažas citas, tādas kā es, šķita aizpeldam arvien tālāk no cietzemes.”

Domājot par iespējamajiem caurumiem lasītāja vēsturiskajā izglītībā, autore neskopojas ar papildinformāciju, kas palīdz labāk saprast kontekstu. Taču tas viss tiek darīts organiski – iekļaujošā veidā, stāsta varoņiem aptverot jauno pasaules iekārtu, kurā viņi atrodas. Mazāk politiski vai stratēģiski, vairāk cilvēciski.

Rūta Šepetis - Jūras sāļums, Tējtasīte

Grāmatu lasītāju portālā Goodreads „Jūras sāļums” ierindota jauniešu literatūras plauktā, taču personīgi es neuztvēru šo kā jauniešu romānu. Lai gan vairāku varoņu vecums ir zem 20 gadiem, manuprāt, šādos apstākļos cilvēku pieaugšana noris ātrāk un nesaudzīgāk, tādēļ, lasot par šo cilvēku gaitām man ne brīdi negribējās par viņiem domāt tajās pašās kategorijās, kurās es domātu, lasot kādu no mūsdienu jauniešu vai jauno pieaugušo (new adult) stāstiem.

„Vai karš padarīja mūs ļaunus vai vienkārši pamodināja ļaunumu, kas mūsos jau mita?”

Kā jau minēju, Rūta Šepetis raksta viegli. Rakstīt viegli par kara šausmām, manuprāt, nav… viegli. Un viegli nav arī to lasīt. Taču, cerot pirms miega pāršķirstīt tikai dažas nodaļas, attapos pāris stundas vēlāk ar smagu, sāpīgu sirdi un aizvērtiem grāmatas vākiem. Tieši vēsturiski reālistiskais fons un grāmatas radīšanas procesā ieliktā rūpīgā izpēte (kuru autore  paskaidro darba beigās), iekļaujot īstus cilvēku stāstus, rada autentiskuma sajūtu, kas vienlaikus kalpo gan par vienu no šī romāna trumpjiem, gan emocionālajiem smaguma punktiem.

„Jūras sāļums” ir viegli lasāms smags romāns par cilvēcisko un necilvēcisko. Kārtējais atgādinājums, ka karā uzvarētāju nav.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: