Krāsojamā grāmata pieaugušajiem – “Pasakainais dārzs”


Pirms pāris gadiem savu uzvaras gājienu šajā pasaulē uzsāka krāsojamās grāmatas pieaugušajiem. Lai gan to daudzveidība pieaug ar katru mirkli, un veikalos sastopamas arvien jaunas pieaugušo krāsojamās grāmatas ar visdažādākajiem motīviem, nu jau par klasiku ir uzskatāmas skotu mākslinieces Džoanas Besfordas radītās smalko ilustrāciju pionieres Secret Garden, Enchanted Forest, Lost Ocean u.c. šīs sērijas grāmatas. Šodien nolēmu pastāstīt kā izskatās mana, pirms gada dāvanā saņemtā, Džoannas Basfordas krāsojamā grāmata pieaugušajiem Secret Garden. An Inky Treasure Hunt and Colouring Book, kas latviešu valodā Egmont Latvia paspārnē izdota ar nosaukumu Pasakainais dārzs.

Tiesa, mans grāmatas eksemplārs nav radīts nedz angļu, nedz latvju mēlē. Pateicoties mīļai draudzenei, kas labi zināja manu apsēstību ar krāsojamajām grāmatām, pagājušajā vasarā es tiku pie Pasakainā dārza norvēģu izdevuma Den Hemmelige Hagen. Un liels bija mans pārsteigums, kad, gatavojot šīs grāmatas apskatu, atklāju, ka mans krāsojamās grāmatas eksemplārs domāts norvēģu tirgum, taču drukāts še pat Latvijā. Ko tur lai saka – grāmata paceļoja un atgriezās mājās.

Tālākais grāmatas apraksts – papīra kvalitāte un krāsojamo rīku panesība attiecināma tieši uz šo – norvēģu izdevumu, jo Latviski adaptētās grāmatas parametri visticamāk atšķiras (protams, izņemot ilustrācijas).

 

Un sāksim no sākuma – grāmatas vāka. Pasakainais dārzs – norvēģu izdevums ir iepakots skaistos papīra vākos – puķainā žaketītē, kas, starp citu, ir arī izrotājama no iekšpuses. Pirmajā lappusē krāsotājs sastopas ar izkrāsojamu titullapu, kurai seko informācija par izdevumu un lappuse, kur ierakstīt savu vārdu. Pēc tam lasītāju uzrunā sveiciena teksts un skaidrojums, ka viscaur grāmatā paslēpti arī nelieli, ķinķēziņi – dažādi priekšmeti un dzīvas būtnes, kurus krāsotājam sameklēt radošā procesa gaitā. Savukārt pašās grāmatas beigās atrodams neliels pārskats ar visām grāmatā iekļautajām ilustrācijām.

Krāsojamo lapu papīrs

Lai gan izmēra ziņā šī krāsojamā grāmata pieaugušajiem neatšķiras no blogā iepriekš apskatītās Džoanas Besfordas Ziemassvētku pieaugušo krāsojamās grāmatas Johanna’s Christmas – abas ir 25 cm platas un garas, Pasakainā dārza papīrs atšķirībā no tās jaunākās māsas (Johanna’s Christmas iznāca tikai pagājušajā gada nogalē, savukārt mūsu šodienas varone pirmpublicējumu piedzīvoja vēl 2013. gadā), ir tīri balts, nevis nedaudz dzeltenīgs. Tiesa, manām acīm šis papīrs šķiet gana kvalitatīvs, biezs un gluds (mazāk “rieviņu”), un labi uzņem pie sevis ciemos dažādus krāsojamos rīkus.

Krāsošanas piederumi

Krāsošanai šajā grāmatā noderēs gan laineri un flomāsteri, gan marķieri un gēla pildspalvas, gan krāsainie zīmuļi. Neliels mīnuss – atšķirībā no Johanna’s Christmas, krāsojot Pasakaino dārzu, ir nedaudz jāuzmanās no tā, lai kreptīgāki krāsošanas rīki neizspiestos cauri lappusēm, jo katras ilustrācijas otrā pusē atrodama cita ilustrācija.

Ar zīmuļiem šajā grāmatā pagaidām neesmu īpaši aizrāvusies, taču, piemēram, mani Maped Graph’ Peps krāsainie laineri atstāja nelielu nospiedumu lappuses otrā pusē, savukārt Uni-ball Signo gēla pildspalvas, kuras esmu ļoti iecienījusi dažādiem rakstu darbiem, pēc grāmatas vāku aizvēršanas, pamanījās nopēdot atvēruma pretējo lapu. Vēl pavisam nesen izmēģināju dažus Artline flomāsterus, kas savu uzdevumu pildīja godam, kā arī aprīļa favorītos pieminētos Staedtler krāsainos lainerus, kurus krāsošanai savās grāmatās iesaka pati māksliniece Džoana Besforda. Manuprāt, šie ir ļoti piemēroti, ar laiku ceru papildināt savu kolekciju.

Un vēl paturpinot par krāsošanas rīkiem un rakstāmlietām – pirms ķerties pie darba, ir vērts nedaudz patestēt konkrēto mediju grāmatas aizmugurē. It īpaši, ja ir doma par alkoholu saturošiem marķieriem vai pat ūdenskrāsām (neesmu gan mēģinājusi, taču man šķiet, šī tomēr nebūtu īstā grāmata, kuru krāsot ar kaut ko tik slapju).

Ilustrāciju motīvi

Un nu pats svarīgākais – ilustrāciju motīvi. Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ šī pieaugušo krāsojamā grāmata pirms četriem gadiem iekaroja hobijistu sirdis visā pasaulē, ir tās smalki izstrādātās, vienotā tematikā ieturētās un acij tīkamās ilustrācijas. Lielākoties grāmatā ir sastopami tieši augu valsts motīvi, taču šur un tur redzams pa kādam dzīvnieciņam – tauriņam, putnam vai pat zivij. Un, lai gan šī nav mandalu krāsojamā grāmata, līdztekus dārza ainiņām, labirintiem, ziedu un lapu virtenēm un ornamentiem, tajā ir atrodamas arī vairākas ziedu mandalas.

Pasakainais dārzs ir ir īsteni vasarīga krāsojamā grāmata pieaugušajiem. Pļavas puķes, kāds draudzīga putnubiedēkļa zīmējums, mājiņa kokā, dārza darbarīki – puķu podi, grozi un lejkanniņas, lākturis un slepenas durvis uz noslēpumainu pasauli, kurā iespējams nokļūt tikai un vienīgi izejot cauri šim pasakainajam dārzam, mazie, pūkainie kompanjoni, krāšņie tauriņi un citi lidoņi, kas neuzkrītoši piedalās kopējās ainavas īstenošanā, liek domāt par saulainu jūnija dienu pašam sava dārza nostūrī.

Un arī pati krāsošana, līdzīgi kā dārza apzaļumošana, var izvērsties visdažādākā. Vienam tie būs piesātināti, dziļi toņi kā no koku paēnas, citam gaiši un priecīgi kā no saules pielietas dobes. Lai kā arī nebūtu, viens ir pavisam skaidrs – iztēles dārzā šī Džoanas Besfordas krāsojamā grāmata pieaugušajiem savu sēklu ir iedēstījusi.

 

 

Advertisements

3 komentāri

 1. Aprakstīji tik skaisti. Bet, piemēram man nepatīk sīki zīmejumi… Līdz ar to, šāda,lai gan skaista krāsojamā grāmata, nav domāta man. 😦

  Like

  1. Es pati arī vairāk mīlu krāsot tos zīmējumus, kur nevajag palielināmo stiklu. Tādi arī šeit ir, bet kopumā, jā, Besfordai ir diezgan smalkas ilustrācijas.
   Kaut kad droši vien uzrakstīšu par vēl vienu krāsojamo grāmatu pieaugušajiem “Owls” – tur krāsojamie laukumi ir lielāki 🙂

   Publicējis 1 person

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: