Puišu grāmata. Emīlija Lokhārta


Emīlija Lokhārta ir viena no tām autorēm, kuras sarakstīto pēdējo pāris gadu laikā sanācis lasīt vairākkārt. Vispirms ar rakstnieces daiļradi iepazinos izdevniecības Baiba Books klajā laistajā, nedaudz gotiskajā pludmales romāna Mēs bijām meļi, pēcāk patīkamu pārsteigumu sagādāja arī nelielais un spriganais jauniešu romāns Puišu saraksts un pavisam nesen šo trio noslēdza Puišu saraksta turpinājums, romāns Puišu grāmata.

Šajā sērijas daļā galvenā varone Rūbija Olivera turpina iepazīt sevi un savas patiesās vēlmes, dzīvojot tajā pašā vidusskolas burbulī, kur iepriekš jau tika pabojājusi savu reputāciju. Lai gan mūsu varone joprojām nav tikusi pāri pirmās grāmatas pārdzīvojumiem (kurus turpina risināt uz dakteres Z psihoterapeites dīvāniņa), pie apvāršņa parādās arī jauni pretējā dzimuma personāži, kas turpina jaukt Rūbijas galvu, un liek pārdomāt arī attiecības ar draudzenēm.

Jauniešu literatūra pieprasa dažas pārbaudītas vērtības, un arī šajā grāmatā Emīlija Lokhārta tās piedāvā lieki neklīrējoties. Arī Puišu grāmata līdzīgi kā Puišu saraksts pievēršas tiem pašiem tīņu vecumā vitāli svarīgajiem jautājumiem – draudzībai, mīlestībai un identitātei. Arī šajā sērijas grāmatā, Rūbija šķiet saglabājusi veselīgo pašironiju un aso mēli (kā arī tieksmi izgreznot sevis teikto ar kontekstuāli bagātinošām zemsvītras atsaucēm). Taču varones vēstījumu šoreiz papildina nevis pavirši uzšņāpts, nejauši nozaudēts saraksts ar sarežģītajiem puišiem, bet gan Rūbijas un viņas draudzeņu kopīgi veidotā Puišu grāmata. Puišu paradumu un uzvedības pētījums un metodes viņu pieradināšanai.

Pats nosaukums jau pasaka priekšā – Puišu grāmata ir kā neliela papīra oāze, kurā labākās draudzenes dalās ar saviem novērojumiem un pieredzi attiecību jomā. Sižetiskajā attīstībā tā tā kalpo kā pielikums visam ar Rūbiju notiekošajam, izklaidējošā plaknē – kā iemesls nedaudz pasmaidīt.

Amerik''anu autores Emīlijas Lokhārtas jauniešu romāns Puišu grāmata

Lai gan Rūbija joprojām pieņemas prātā un attīstās, Puišu grāmata nepiedāvā tik drastisku garīgās izaugsmes izrāvienu kā tās vecākā māsa Puišu saraksts. Jā, mūsu galvenā varone ir daudz mācījusies, taču arī šīs grāmatas ietvaros viņa pamanās uzkāpt uz tiem pašiem grābekļiem. Iespējams, autores roka Rūbijas raksturā še paslīdējusi ar nolūku – arī dzīvē taču paiet kāds brīdis līdz mēs iemācāmies pamanīt dārzā nomestus darba instrumentus.

Lasot šo grāmatu, es jau aptuveni nojautu, ko sagaidīt – izklaidējošu, taču intelektuālu jauniešu romānu, kas spēj uzrunāt arī pieaugušo lasītāju. Un, aizverot grāmatas vākus, tieši to es arī saņēmu. Asprātīga un viegli lasāma jauniešu literatūra siltai un saulainai vasarai. Gan gados jaunākām, gan gados vecākām jaunkundzēm un jaunskungiem.

 

 

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: