10 grāmatas, kuras izlasīt šajā rudenī


Rudens manā grāmatu plauktā vienmēr ir bijis visrosīgākais laiks. Notiek tāda kā atmošanās no vasaras miega. Kā jau minēju, rakstot par augusta favorītiem, vasarās es grāmatas lasu mazāk. Protams, svaigs gaiss un saules gaisma nespēj pilnībā aizstāt iztēles treniņu, kas rodas, joņojot cauri kāda cita prāta izdomātajām situācijām, tomēr zināmu artavu siltais gadalaiks dod un neliela lasīšanas apātija iestājas.

Ar pirmajām drūmajām lietusgāzēm šī apātija parasti pāriet – es atgriežos pie sava uzticamā grāmatu plaukta un grāmatu sadaļas Tējtasītē (drīzumā gaidāmas atsauksmes gan par Jevgeņija Vodolazkina grāmatu Aviators, gan Meika Vikinga Mazās hygge grāmatas anglisko versiju). Šodien nolēmu padalīties ar savu šī rudens lasāmo sarakstu.

Saprotams, nevienā akmenī nav iekalts, ka izlasīšu kaut daļu no šeit minētā, tomēr ļoti gribas cerēt, ka izdosies vismaz “nogaršot kādu kriksīti” no literārajiem salātiem, ko esmu še apkopojusi.

Sarakstā jauktā secībā ir iekļautas 10 dažādu žanru grāmatas, kuras subjektīvi ir piesaistījušas manu interesi. Kas zina, varbūt kāda piesaistīs arī jūsējo. Zem nosaukumiem saites uz plašāku aprakstu iekš Goodreads.

1. The Princess Saves Herself in this one by Amanda Lovelace

Sāksim uz liriskas nots. Vasarā izlasīju slaveno Milk and Honey dzejprozas krājumu un paliku vieglā nesaprašanā par sacelto ažiotāžu. Rudenī varētu šo nesaprašanu palielināt (vai samazināt), izlasot vēl vienu feministisku dzejas grāmatiņu, par kuru dzirdētas līdzīgi pozitīvas atsauksmes – The Princess Saves Herself in this one by Amanda Lovelace.

2. Grief is the Thing with Feathers by Max Porter

Turpinot par liriskām lietām, ļoti gribētos izlasīt vēl šī gada janvārī iegādāto Maksa Portera grāmatu Grief is the Thing with Feathers.  Gotisks stāsts par tuvinieka zaudējuma sāpēm. Kritiķu mīlēts un slavēts un, cik pamanīju, ieskatījusies pirmajās lappusēs, arī ļoti skaisti uzrakstīts. Šis noteikti piestāvēs oktobra drēgnajām pēcpusdienām.

3. Kristīne Ulberga – Tur

No dzejas dodamies uz prozu. Turklāt, pašmāju. Jau esmu iestājusies bibliotēkas rindā un pacietīgi gaidu savu kārtu, lai varētu izlasīt vasarā iznākušo Kristīnes Ulbergas romānu Tur. Viena no tām Mēs. Latvija, XX gadsimts sērijas grāmatām, kas mani beidzot ir tematiski uzrunājusi. Stāsts par 80. gadu kontrakultūras pārstāvjiem, kas izvēlējušies nodoties paši saviem, no sistēmas neatkarīgiem, garīgajiem meklējumiem.

4. Autoru kolektīvs – Piena ceļa dvēseles

Turpinot par latviešu literatūru, rudenī Zvaigzne ABC izdos arī pēc kārtas trešo latviešu autoru fantāzijas un fantastikas stāstu krājumu Piena ceļa dvēseles, kurā, starp padsmit autoru darbiem, būs lasāms arī manis sacerēts darbs. Grāmata pašlaik sēž izdevniecības “drīzumā” sadaļā, un es tā vien nevaru sagaidīt.

5. An Unkindness of Magicians by Kat Howard

Turpinot par fantāziju, Goodreads dziļumos nesen izraku grāmatu, kas dažās atsauksmēs tiek reklamēta Leva Grosmana Burvju triloģijas cienītājiem – The Unkindness of Magicians by Kat Howard. Urbānā fantāzija par burvjiem maģiskā Ņujorkā. Ļoti sen neesmu lasījusi neko atrautu no realitātes, šis romāns varētu būt biļete atpakaļ fantāzijas galmā. Iznākšanas datums – 26. septembris.

6. Her Body and Other Parties by Carmen Maria Machado

Vēl viens šī rudens must-have manā plauktā ir stāstu krājums ar visnotaļ pievilcīgu vāciņu Her Body and Other Parties by Carmen Maria Machado. Goodreads plauktos grāmata ierindota pie atslēgas vārdiem “feminisms”, “fantāzija” un “šausmu stāsti”. What’s not to love? Pie lasītājiem grāmata nonākšot 3. oktobrī.

7. Bonfire by Krysten Ritter

No šausmu stāstiem dosimies uz asa sižeta stāstiem. Reizi gadā vajag vismaz vienu trilleri. Šogad tas varētu būt romāns Bonfire by Krysten Ritter.  Stāsts par kādu sievieti, kas atgriežas dzimtajā mazpilsētā un sastopas ar pagātnes rēgiem. Sižets it kā jau dzirdēts, bet gribas cerēt uz kaut ko jaunu. Atzīšos pavisam godīgi – nekad nebūtu plānojusi šo grāmatu iekļaut savā sarakstā, ja tās autore nebūtu aktrise Kristena Ritera, pret kuras tēlotprasmi man jau labu laiku ir simpātijas (viņa arī Džesika Džounsa Netflix seriālā ar tādu pašu nosaukumu). Romāns iznāks 9. novembrī.

8. My Absolute Darling by Gabriel Tallent

Mazliet trilleris, mazliet jauniešu romāns My Absolute Darling by Gabriel Tallent ir viena no grāmatām, kas mani šoruden ir ieintriģējusi visvairāk.  Stāsts par pusaugu meiteni, kas uzaugusi lielā noslēgtībā un, tikai satiekot Džeikobu – puisi ar “normālu” ģimeni un māju, sāk aizdomāties par izlaušanos no savas nestandarta situācijas. Šis stāsts varētu aizvirzīties vairākos virzienos, manuprāt, arī emocionāli smagos.

9. Turtles All the Way Down by John Green

Jauniešu literatūras plauktā rindojams arī nākamais romāns – daudzu mīlētā rakstnieka Džona Grīna jaunais sacerējums Turtles All the Way Down. Stāsts par kārtējo jancīgo tīni – šoreiz 16 gadīgu meiteni un viņas draudzeni, kura uzsāk detektīvu cienīgu izmeklēšanu, lai saņemtu izsludinātu naudas atlīdzību. Džonu Grīnu lasu, jo tas ir Džons Grīns. Ne visi romāni ir radīti vienlīdzīgi, redzēsim, kā būs ar šo. Gribētos jau pārmaiņas pēc kaut ko foršu no YA. Pie lasītājiem šis romāns dosies 10. oktobrī.

10. Botanical Line Drawing: Cactus and Succulent edition by Peggy Dean

Un noslēgumā grāmata, ko ļoti vēlos iegūt savā īpašumā un, kura ir nevis izlasāma, bet gan izzīmējama. Tā ir Botanical Line Drawing: Cactus and Succulent edition by Peggy Dean. Grāmata – zīmēšanas albums. Katrā lappusē sniegta pamācība, kā uzzīmēt dažādus augus – šajā izdevumā kaktusus un sukulentus, taču autorei ir arī grāmata, kas māca zīmēt ziedus un krūmus. Manuprāt, ļoti noderīgi zīmēšanas iesācējiem un bullet journal rotāšanas atkarīgajiem.

Tas arī viss manā rudens grāmatu sarakstā. Kādas grāmatas jūs šoruden vēlaties izlasīt?

2 komentāri

  1. No Tavām minētajām mani ieinteresēja An Unkindness of Magicians. Ir vesela kaudze bibliotēkas grāmatu, ko lasīšu (dzeja un pāris romāni), tad pabeigšu kādu jau pasen iesāktu grāmatu un tad jau redzēs. Pēdējā laikā vairāk ļaujos spontānai iegribai, ko rada kāda izlasīta atsauksme vai ieteikums.

    Like

    1. Man vēlme lasīt pēdējos mēnešos mainās kā pa viļņiem. Bet interesantu grāmatu šoruden ir dikti daudz. Izskatās, ka šādi turpinot, varētu arī nepaspēt pabeigt savu lasīšanas izaicinājumu līdz gada beigām, grāmatas tik nāk klāt un klāt, bet laiks sarūk 😀

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: