Aiz kraujas rudzu laukā (2017)


Pagājušajā nedēļā man bija tā laime noskatīties Denija Stronga (Danny Strong) biogrāfisko drāmu par slaveno amerikāņu rakstnieku Dž. D. Selindžeru – Aiz kraujas rudzu laukā (Rebel in the Rye). Filma balstīta rakstnieka biogrāfijas pamatiem un izved skatītāju cauri Selindžera dzīves gājumam, sākot no pirmā stāsta publicēšanas un beidzot ar Otrā pasaules kara laikā piedzīvotajām šausmām frontē. Taču galveno fokusu, protams, ieņem tieši nu jau par klasiku kļuvušā romāna Uz kraujas rudzu laukā rakstīšanas process un sekas, ko šis literārais darbs izraisīja gan pašā autorā, gan viņa lasītājos.

Vispirms jāatzīstas, ka es neesmu lasījusi Selindžera romānu, lai gan jau labu laiku plānoju to izdarīt. Pēc šīs biogrāfijas noskatīšanās vēlme ir tikai pieaugusi. Pieļauju, ka filmas apmeklētājiem, kuri bija pazīstami arī ar literāro materiālu, skatīšanās laikā atvērās vēl pāris jaunas durvis, kas citiem palika slēgtas. Tomēr, Aiz kraujas rudzu laukā man negribētos pārmest sarežģītību.

Gluži pretēji, filmas notikumi risinās dinamiski un viegla humora pavadībā. Kamera tiek pietuvināta te vienai, te nākamajai Selindžera dzīves epizodei, īpaši neiedziļinoties pamatīgākā izklāstā. Ar skaidru fokusu uz svarīgāko – parādīt rakstnieka dzīves gājumu un galvenos iemeslus viņa izvēlei līdz mūža beigām dzīvot noslēgtībā, rakstot vienīgi sev (viens no iemesliem šķietami ir pēctraumatiskā stresa sindroms, ar kuru Selindžers cīnās visu filmas otro pusi un – kas zina – varbūt arī to dzīves daļu, kas palikusi aiz kadra?).

Aiz kraujas rudzu laukā darbība norisinās 20. gadsimta vidū, Ņujorkā. Stāstam sākoties, sastopamies ar jaunu un dumpīgu Selindžeru (Nikolass Hoults), kas par spīti tēva centieniem negrib kļūt par uzņēmēju – desu ražošanas karali, bet gan izvēlas krietni vien riskantāku profesiju. Viņš grasās kļūt par rakstnieku. Mātes atbalstīts, jaunais censonis iestājas Kolumbijas Universitātē un jau pirmajā lekcijā pamanās brūķēt muti, aizsākot gadiem ilgas, draudzīgas attiecības ar savu radošās rakstīšanas pasniedzēju (Kevins Speisijs).

Paralēli risinās arī neliela romantiskā līnija, rakstniekam aplidojot kāda slavena dramaturga meitu Ūnu O’Nīlu (Zoja Doiča). Lieki sacīt, ka šie mīlas pārdzīvojumi atrod vietu arī viņa jaunajos stāstos, kas maz pamazām noslīpējas un sāk pievērst lasītāju un izdevēju uzmanību. Selindžers pat tiek pie savas literārās aģentes un padomdevējas (lieliskās Sāras Polsones personā). Tad iejaucas karš un rakstnieks tiek nosūtīts uz fronti.

Kara laikā tieši stāsts par Holdenu – pēcāk izdotā romāna galveno varoni, ļauj Selindžeram pārciest neiedomājamās šausmas, kas tiek liktas priekšā iesauktajiem. Taču, atgriezies mājās, rakstnieks saprot, ka vairs nespēj turpināt stāstu, jo itin viss viņam atgādina par karu. Šis ir arī brīdis, kad sākas lielie sevis meklējumi un pārdomas par mākslas sūtību. Tāpat, šis ir brīdis, kad dzimst meistardarbs.

Man, kā cilvēkam, kurš pats šad un tad mēdz draudzēties ar pildspalvu un papīru vai mirguļojoši baltu Word dokumentu, kas piepildāms ar melnām digitālajām aitiņām, allaž ir interesējušas filmas par rakstniekiem un viņu radošo procesu. Lai gan man personiski būtu gribējies sastapties ar nedaudz dziļāku rakstnieka personības izpēti un pamatīgāk aplūkotām viņa dzīves epizodēm, arī Aiz kraujas rudzu laukā nebija šīs kategorijas izņēmums – pieķēru sevi  mājam ar galvu tieši brīžos, kad ekrāna Selindžers runāja par rakstīšanu vai nerakstīšanu un iemesliem, kādēļ vispār rakstīt. Tieši šis elements apvienojumā ar šarmanto retro noformējumu un nelielo, izklaidējošo humoru, manā kino gājējas grāmatā tad arī padarīja filmu par izklaidējošu un nelika nožēlot iztērēto laiku.

Viegls, nedaudz izglītojošs brīvdienu vakara kino tiem, kas raksta paši, mīl biogrāfiskas drāmas vai vienkārši vēlas uzzināt, kā tad īsti radies Uz kraujas rudzu laukā.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: