Migrēna. Izlaušanās. Maija Sepa


Aizvadītā gada nogalē ar izdevniecības Baiba Books starpniecību Latvijas grāmatnīcās nonāca romāns Migrēna. Izlaušanās (The Migraine Mafia). Šī daļēji autobiogrāfiskā stāsta autore ir igauņu-kanādiešu rakstniece Maija Sepa, un tas pievēršas kādas jaunas sievietes neatlaidīgajai cīņai ar visnotaļ nopietnu, taču publiskajā telpā ne vienmēr pienācīgi aktualizētu slimību – migrēnu.

Viss ir kārtībā

Migrēna. Izlaušanās stāsta par Vīvi – Kanādā dzīvojošu, laimīgi precējušos trīdesmitgadnieci, kuras personiskajai dzīvei (mīlošajam vīram un ģimenei) un profesionālajiem sasniegumiem (atbildīgajam amatam un labajam atalgojumam tehnoloģiju uzņēmumā), skatoties no malas, būtu jānodrošina sievietei apmierinātība ar pastāvošo iekārtu.

Taču Vīves ikdienu, darba spējas un attiecības ar apkārtējiem būtiski traucē migrēna. Ar to Vīve sirgst jau no bērna kājas un smagākā vai vieglākā pakāpē šī kaite sievieti ir mocījusi tik bieži, ka dzīve vairs nemaz nešķiet iedomājama bez neskaitāmajiem pretsāpju medikamentiem.

Lasītājs ar Vīvi tiek iepazīstināts “no vidus”, tiekot ieaicināts varones dzīvē laikā, kad viss it kā šķiet kārtībā. Taču nekas nav kārtībā – varones priekšniecība liek centīgajai darbaholiķei paņemt atvaļinājumu, viņas kanādiešu-igauņu ģimene turpina kalt lielus dzīves plānus, nesaprotot slimības nopietnību un pati Vīve šķiet ārkārtīgi nogurusi no savas nespējas dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Ir skaidrs, ka nepieciešamas pārmaiņas un lasītājs kļūst par liecinieku procesam, kā līdz šim secinājumam nonāk arī pati Vīve. Turpmākais grāmatas sižets pievēršas Vīves centieniem, ievest kārtību tajās dzīves jomās, kuras šķietami bijušas atstātas novārtā. Un nevar noliegt – lasīšanas laikā, gribot negribot, var gadīties saķert kādu iedvesmas pavedienu arī savai ikdienai. Pat, ja to nepavada migrēnas paralizējošā klātbūtne, bet gan tikai stress parastais.

Reāli par sāpīgo

Migrēna. Izlaušanās varētu rindot arī vieglas dāmu lasāmvielas kategorijā. Tomēr, ja neskaita dažus tēlus, kas šķiet skatāmi caur šablona filtru, grāmata ir uzrakstīta piezemēti un arī reālistiski, radot pārdomāta romāna iespaidu lietās, kas saistītas ar šo slimību.

Maija Sepa neizvairās no psiholoģisko aspektu aplūkošanas (tiesa, nemitīgā igauņu izcelsmes piesaukšana, kā iemesls nespējai pieņemt palīdzību no citiem man personiski mazliet “dūrās acīs”), neizskaistina slimības aizkulises un pēcāk necenšas arī varoni padarīt par veselīga dzīvesveida fanātiķi, drīzāk ļaujot lasītājam pasmaidīt par Vīves reakciju uz naturopātes apmeklējumu, soļu skaitīšanu, un šoku par vegānu bodītē atrodamo produktu cenām.

Ne tikai migrēna

Manuprāt, šī nav tikai grāmata par migrēnu, šī ir arī grāmata par nogurumu, iespējams, pat izdegšanu. Šī ir grāmata par cilvēku, kurš neprot pateikt “stop” brīžos, kad tas ir nepieciešams, par cilvēku, kurš nespēj paust savas emocijas, par cilvēku, kurš nonācis apburtajā lokā, un kuram ir vitāli nepieciešama domāšanas maiņa, lai no tā izkļūtu. Taču, neskatoties uz to, man Migrēna. Izlaušanās nešķita nomācoša lasāmviela. Par spīti tam, ka galvenās varones dzīvē ir dienas, kad lielākais viņas sasniegums ir iziešana no mājas, romāns neatstāj lasītāju bez risinājuma.

Grāmatas nobeigums – atvērtās beigas – veiksmīgi sasaucas ar romāna reālistisko aspektu – dzīve ir sarežģīta un bieži vien pieprasa vairāk nekā spējam dot. Un tikai no pašiem ir atkarīgs, vai pratīsim lūgt un pieņemt palīdzību, kad tas ir nepieciešams, un uzstādīsim pareizās prioritātes, lai izlavierētu starp zemūdens akmeņiem un spētu dzīvot tieši tā, kā sirds kāro.

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

 

 

Grāmatas eksemplārs saņemts no izdevniecības Baiba Books apmaiņā pret godīgu vērtējumu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: