Lasītājs vilcienā 6.27. Žans Pols Didjēlorāns


Mazs un burvīgs franču romāniņš – tā gribas teikt, pabeidzot Zvaigzne ABC nesen izdoto Lasītājs vilcienā 6.27. Grāmatas autors ir franču rakstnieks Žanrs Pols Didjēlorāns, Starptautiskās Hemingveja balvas laureāts, un Lasītājs vilcienā 6.27 ir viņa pirmais romāns. Taču mani lasīt šo grāmatu pamudināja pavisam cits iemesls – šī ir grāmata par grāmatām.

Stāsta galvenais varonis Belnēns Vemols strādā nīstamu darbu – iznīcina grāmatas makulatūras fabrikā. Katru rītu viņš ar pūlēm aizvelk sevi līdz vilcienam, lai dotos pie nezvēra – iekārtas, kas visu atlikušo dienu šķaidīs starp zobiem nelaimē nonākušo izdevumu muguriņas. Taču Belnēns, kā jau liela daļa cilvēku, kas nonākuši nepatīkamos apstākļos, ir pielāgojies situācijai un tās atvieglošanai īsteno kaut nelielu, tomēr pretestību. Pie katras izdevības mūsu varonis “izglābj” dažas lappuses no nāvei nolemtajām grāmatām, lai katru rītu tās skaļi nolasītu vilcienā pa ceļam uz savu elles kambari. Belnēns ir lasītājs vilcienā 6.27.

Tiktāl varētu stāstīt par sižetu, neiestūrējot maitekļos. Taču patiesībā šis, 155 lappušu garais, romāns iekļauj sevī gana daudz notikumu un varoņu. Sākotnēji skatoties uz grāmatas apjomu, varētu šķist, ka Žans Pols Dijēlorāns būs viens no tiem rakstniekiem, kuri savu prozu lasītājam pasniedz lakoniskā manierē. Taču, ielūkojoties dziļāk romāna tēlos, saskatāmas ne tikai to foršās dīvainības (piemēram, galvenā varoņa draugs – apsargs runā tikai aleksandrieša dzejas formā), bet arī noslīpēti raksturi, kas rada nepieciešamo kopainu pat šķietami pasīvā veidā – neizmantojot spraigus notikumus.

Tajā pašā laikā, man negribētos Lasītājs vilcienā 6.27 nosaukt par filozofisku pārdomu romānu. Pateicoties varoņu raksturiem un (lai arī ne vienmēr priecīgajām, taču no citas prizmas aplūkotajām) situācijām, kādās tie nonākuši, romāns saglabā vieglumu. Un šis vieglums šķiet piederīgs arī mīlas stāstam, kas sāk risināties grāmatas otrajā pusē, galvenajam varonim vilcienā atrodot kādas sievietes – Žilī – zibatmiņā ierakstīto dienasgrāmatu.

Līdzīgi kā Belnēns, arī Žilī nestrādā pašu pievilcīgāko darbu. Viņa ir apkopēja kāda milzīga tirdzniecības centra tualetē. Taču atšķirībā no Belnēna, šī sieviete savu darbu uzlūko nedaudz citādāk – ar izdzīvošanai nepieciešamo ironiju un, iespējams, arī pārākuma apziņu, ko viņai sniedz rakstīšana brīvajā laikā.

Neskatoties uz to, ka viens strādā papīra fabrikā, otra – tualetē, šie abi cilvēki, ir atraduši vienu kopīgu lietu – mīlestību pret tekstu. Un, ja man būtu jāizsaka minējums, kādēļ Lasītājs vilcienā 6.27 ir ieguvis popularitāti grāmatmīļu vidū, visticamāk kā iemeslu es minētu to, ka šis ir romāns ir cilvēkiem, kurus no ikdienas pelēcības ir spējusi izvilkt literatūra.

Nonākot grāmatas beigās, mani nepameta sajūta, ka Lasītājs vilcienā 6.27 tā vien uzprasās pēc turpinājuma – autors ir izvēlējies atstāt nesavilktus visus galus, izņemot galveno – romantisko pavedienu. Taču visdrīzāk šāda palikšana uz daudzpunktes ir mērķtiecīgs gājiens. Galu galā arī dzīve ir neparedzama un nevienam nav zināms, kurā virzienā aizvedīs nākamā nodaļa arī pēc šķietami laimīgajām beigām.

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

 

 

Grāmatas eksemplārs saņemts no izdevniecības Zvaigzne ABC apmaiņā pret godīgu vērtējumu.

5 komentāri

 1. Man drīz būs stāsts “Lasītājs autobusā 6.03” 😀

  Patīk

  1. Speciāli piemērots Latvijas apstākļiem un šejienes sabiedriskā transporta plūsmai? 😀

   Patīk

   1. Jā, pats kādu laiku braucu 6:03 uz darbu, visu laiku lasīju grāmatu, bet šad un tad arī apskatījos uz cilvēkiem un par viņiem arī rakstīšu 🙂 Vācijā vilcienā palasīju arī skaļi 😀

    Patīk

    1. Jā, cilvēku vērošana ir noderīga lieta rakstīšanas procesam, man arī autobusos parasti labi raisās idejas 🙂 Skaļi lasījusi gan neesmu – kā vācieši uz šo pasākumu reaģēja? 😀

     Patīk

     1. Sieva ātri mani apklusināja. Es jau arī nebiju domājis ilgi lasīt, tikai mazliet. Lasot arī nevar redzēt, ko par to domā vācieši 😀

      Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: