Upurpurvs. Susanne Jānsone


Jāņa Rozes apgāda izdotais zviedru rakstnieces un publicistes Susannes Jānsones debijas detektīvromāns ar visnotaļ intriģējošo nosaukumu Upurpurvs grāmatnīcu plauktos parādījās vēl 2017. gada nogalē. Pagāja laiciņš pirms šī „burvīgi purvīgā” grāmata nolaidās arī manās rokās. Neskatoties uz romāna rudenīgajām noskaņām, izlasīju to Latvijas klasiskajā pavasarī. Un piestāvēja gluži labi.

Susanne Jānsone - Upurpurvs

Gotiskais ziemeļu šarms

Nesen savās dzimtajās mājās – miglainajā Zviedrijas mazpilsētā Mosmarkenē – ir atgriezusies jauna bioloģe ar tumšu pagātnes noslēpumu, tuvējā purvā tiek smagi savainots kāds skrējējs, vietējais policijas priekšnieks nozieguma izmeklēšanai pieaicina senu paziņu – fotogrāfi, mazpilsētas iedzīvotāji joprojām atceras nostāstus par purvā upurētajiem cilvēkiem. Izrādās, daži no šiem nostāstiem nemaz nav tik seni…

Man ar detektīvromāniem ir sarežģītas attiecības – lai es tos lasītu klāt jābūt kādai odziņai. Šajā gadījumā tā ir nevis viena odziņa, bet vesels ogu krūms – Upurpurva darbības vide jau no pirmajām lappusēm ir mistiska, gotiska un ziemeļnieciska. Trīs elementi, no kuriem nekad neesmu varējusi atteikties savā lasāmvielā.

Upurpurvs ir fotogrāfisks romāns. Fotogrāfisks ne tikai tādēļ, ka viena no varonēm ir atzīta fotomāksliniece, kas, klaiņojot pa purvu, labprāt to arī bildē, un pat ne tādēļ, ka pati Susanne Jānsone ir studējusi fotogrāfiju. Upurpurvs ir fotogrāfisks, tādēļ ka romānā aprakstītā vide šķiet ārkārtīgi dzīva un labi ieraugāma. It kā varoņi mazliet pabīdītos malā, lai labāk izgaismotu biedējošo slīkšņu ar nīkulīgajām priedītēm, slepeno dēļu būdu, kurā mēdza patverties meitenes un pat baiso miglu, kas pieprasa savus upurus, kā ziedojumu senajiem dieviem.

Foto: Unsplash.com / Paul Jarvis

Lielie meklējumi

Romāns veidots no diviem skatupunktiem – bioloģes Natālijas un fotogrāfes Majas, fonā grozoties arī potenciālajiem nozieguma vaininiekiem. Izmeklēšana virzās salīdzinoši lēni un romāns visdrīzāk nebūtu pieskaitāms pie aso pagriezienu stāstiem. Tomēr, pateicoties nesteidzīgajam ritmam, risinājums šķiet dabisks un ticams.

Stāsta beigās sastopamies arī ar klasisko „sasauksim visus vainīgos vienuviet un atmaskosim ļaundari” paņēmienu, kurš manās acīs būtu ieguvis nedaudz lielāku spriedzi, ja es jau dažas lappuses iepriekš nebūtu nojautusi, kurā virzienā pūtīs aukstie Mosmarkenes vēji. Tomēr man gribētos šo pāragro atklāsmi Upurpurvam piedot, jo ļaundara meklējumus es personiski neuztvēru, kā vienīgo šī romāna kvalitāti.

Mani iepriecināja autores izvēle, paralēli nozieguma šķetināšanai, pievērsties arī abu sieviešu – Natālijas un Majas – iekšējo pārdzīvojumu portretēšanai. Vienas gadījumā tās bija pēctraumatiskā stresa sindroma izraisītās problēmas, otras gadījumā – interesants iekšējais un ārējais monologs par fotogrāfijas mākslu un lielajām dzīves patiesībām. Varētu pat sacīt, ka tieši šīs liriskās, filozofiskās pārdomas, kas ik pa brīdim nemanāmi ievijas sižetā, apvienojumā ar labi izveidoto noskaņu, manās acīs spēja pabīdīt romānu pāris iedaļas augstāk ierasto noziegumu risināšanas stāstu grāmatplauktā.

Upurpurvs ir mistisku noskaņu pārpildīts romāns, kas ik pa laikam nekautrējas ielūkoties arī eksistenciālo jautājumu atvilktnē. Šis ir romāns, kas balansē uz robežas starp realitāti un rēgu pasauli, starp šausmu stāstu un kriminālromānu, kā arī starp bailēm no dzīves un pareizā ceļa meklējumiem. Un, protams, šis ir romāns par purvu, kuru nākamreiz apciemojot, var gadīties nedaudz noskurināties.

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

 

 

Grāmatas eksemplārs saņemts no Jāņa Rozes apgāda apmaiņā pret godīgu vērtējumu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: