2018. gads filmās, seriālos un mūzikā


Ak, gada beigas! Laiks, kad visu gribas pabeigt, apkopot, nolikt vietā un sakārtot… Pēc dažu gadu pārtraukuma izlēmu, ka nenāktu par ļaunu blogā atjaunot tā sauktos gada atskatus. Par grāmatām, kā jau ierasts, plānoju salipināt kopā atsevišķu rakstu, taču šodienas dienaskārtībā citas lietas – filmas, seriāli un mūzikas albumi, kas iezīmējuši manu personisko 2018. gadu.

Filmas 2018

Kauns atzīties, taču pēdējā laikā redzēts ļoti maz filmu, turklāt ne visas ir pieminēšanas vērtas. Tādēļ šajā apcerē tikai drusku „pārskriešu” tām pāri.

Šogad noskatījos divus latviešu ražojumus (gribēju pievienot arī trešo – Ziemassvētku taksometru – bet svētku brīvdienās izdomāju paslimot un līdz kinoteātrim tā arī netiku). Pirmais bija Nameja gredzens, ko redzēju gada sākumā un blogā novērtēju, kā labu esam, savukārt otrais bija izklaidējošais un pavisam nedaudz smeldzīgais Homo Novus, kas pozitīvi pārsteidza ar savu stilistiku šī gada rudenī.

Tāpat redzēju dažas „vieglās” 2018. gada filmas, piemēram, A Simple Favor, kas šķita asprātīga un izklaidējoša, Ocean’s Eight, kas arīdzan ierindojās „noskaties, izklaidējies un aizmirsti” plauktiņā, kā arī Crazy Rich Asians – greznu konfekti, par kuru jau sākotnēji bija skaidrs, kā šis stāsts beigsies, un manis pēc tas varēja beigties arī pusstundu ātrāk. Taču kā romantiska komēdija – neslikti.

Protams, redzēju arī Fantastiskās būtnes: Grīndelvalda noziegumi. Krēslu sajūsmā nelauzu, taču arī par sliktu jauno veikumu dēvēt negribas. Lai gan esmu ar mieru skatīties it visu, kam ir kaut neliels sakars ar Hariju Poteru, Ņūta (subtitru tulkotājam gan bija labpaticies viņu dēvēt par Tritonu…) personība un piedzīvojumi paši par sevi man šķiet simpātiski, neskatoties uz virspusējo sižetu un citiem šīs sērijas trūkumiem.

Un tad vēl jāpiemin daži skatāmgabali no 2017. gada. Vēsturiskā drāma The Beguiled (laba dienvidu gotikas atmosfēra), uz Dafnes di Morjē romāna balstītā filma My Cousin Rachel, kas mani drusku aptina ap pirkstu, kā arī svaigākā Murder on the Orient Express versija, kas, lai gan drusku par teatrālu manai gaumei, šķita gana interesanta, lai noturētu uzmanību.

Vēl redzēju Lorenas Oliveras jauniešu romāna motīvos balstīto filmu Before I Fall, kura mani ne pārsteidza, ne nepārsteidza, taču rādījās atbilstoša literārajam materiālam. Un visu šo plejādi noslēdza diezgan jancīgā Ingrid Goes West, kas stāstīja par kādas influenceres un viņas fanes ne sevišķi veselīgajām attiecībām.

Seriāli 2018

Seriālu ziņā 2018. gads izrādījās dāsns. Līdztekus klasikai, kas manā ekrānā savu aktualitāti nav zaudējusi jau vairākas sezonas (piemēram, Westworld, The Magicians, How to Get Away With Murder, Veep, The Good Place un Schitt’s Creek) ir parādījušies arī vairāki jaunpienācēji. Tā nu izveidoju nelielu top 9:

1. Altered Carbon

Iespaidīga zinātniskā fantastika. Sižets norisinās tālā, tālā nākotnē, kad cilvēcei ir izdevies beidzot pietuvoties nemirstībai. Bieži vien asiņains skatāmais, taču ar lieliski izveidotu, plašu pasauli un filozofisko vēstījumu, kas slēpjas dziļāk par pirmajiem action kadriem. Viennozīmīgs gada favorīts.

2. Chilling Adventures of Sabrina

Vai kāds atceras grāmatas par pusaugu burvi Sabrīnu? Bērnībā manā istabā šīs sērijas romāni aizņēma gandrīz veselu plauktu. Tiesa, neskatoties uz to, ka arī seriāla galvenā varone ir pusaudze un ragana, kas dzīvo pie krustmātēm Hildas un Zeldas, Chilling Adventures of Sabrīna patiesībā ir balstīts uz 2014. gada komiksa ar tādu pašu nosaukumu motīviem, un ir krietni „tumšāks” kā sākotnēji varētu likties.

Skatījos šo ap Halovīna laiku un biju dikti apmierināta ar īpatnējo noskaņu un labi izstrādātajiem tēliem, tajā skaitā pašu Sabrīnu jaunās aktrises Kiernan Shipka personā. Iesaku, ja tuva maģijas tēma.

3. Sharp Objects

Uz Gilianas Flinnas romāna ar tādu pašu nosaukumu balstītās mini sērijas stāsta par kādu žurnālisti, kas atgriežas dzimtajā ciematā, lai veidotu pētniecisku rakstu par noslepkavotajām vietējām meitenēm.

Protams, viss nav tik vienkārši un jau drīz no pagultes sāk līst ārā galvenās varones, kā arī apkārtējo cilvēku dēmoni. Galvenajā lomā Eimija Adamsa. Kvalitatīva skatāmviela, ļoti gribētos sagaidīt arī otro sezonu, bet par to vēl pāragri spriest, jo runā, ka Adamsa nevēloties atgriezties tik smagā lomā.

4. Picnic at Hanging Rock

Šo vienas sezonas seriālu/mini sērijas jau reiz pieminēju Tējtasītes maija favorītos. Uz populārā romāna motīviem balstīts stāsts par bariņu internātskolas audzēkņu, kas noslēpumainos apstākļos pazūd Valentīndienas piknika laikā. Darbība norisinās 19. gadsimta Austrālijā. Labs seriāls, ja gribas ko gaisīgi vasarīgu un vienlaikus gotisku.

5. Killing Eve

Visnotaļ neparasts seriāls par kādu algoto slepkavu un ne gluži policisti, kas mēģina viņu notvert. Kaķa un peles spēlītes visas sezonas garumā. Neiztiek arī bez pārsteigumiem un, manuprāt, dikti labas aktierspēles. Būs arī otrā sezona.

6. Wanderlust

Seriāls „viendienītis” jeb precīzāk viensezonnieks. Šīs mini sērijas ar aktrisi Toniju Koleti (United States of Tara un Hostages) galvenajā lomā, pievēršas kādam laulātam pārim, kas pazaudējis dzirksti guļamistabā un nolemj glābt savu laulību, tiekoties arī ar citiem cilvēkiem. Mazliet atšķirīgs skatījums uz lietām, turklāt vesela sērija veltīta galvenās varones, manuprāt, prasmīgi izspēlētai sarunai ar psihoterapeiti. Iesaku tiem, kam patīk drāmas ar nelielu melna humora piešprici.

7. Dietland

Vēl kāds uz romāna motīviem balstīts seriāls. Dietland fokusējas uz diētu kultūras nodarījumiem, kā arī aktualizē feminismu, ietinies visai melnā plīvurā. Kaut kas atšķirīgs šī brīža seriālu gūzmā.

8. A Million Little Things

Tipisks „tas ir pārāk amerikāniski banāli pasniegts, es neraudāšu” gadījums, kas tomēr aizķer kādu dvēseles stīgu. Seriāla centrā bariņš draugu ar savām problēmām, kas īpaši spoži izgaismojas, vienam no viņiem izdarot pašnāvību. Plus punkti seriāla veidotājiem par garīgās veselības jautājumu aktualizēšanu.

9. Hard Sun

Šis britu un amerikāņu kopražojums pie mums ieradās, azotē nesdams drūmi apokaliptisku scenāriju. Galvenā varone un varonis – policisti, kas viens otru neieredz ne acu galā (nē, šeit nebūs lielā mīlestība, turklāt abi ir mazliet kretīni) – nejauši piekļūst slepenai informācijai par pasaules galu, un nu ir spiesti ne tikai cīnīties par savu dzīvību, lai zināšanu dēļ netiktu aizsūtīti pa skuju taku, bet arī pieņemt lēmumu, ko ar šādu informāciju vispār iesākt.

Mūzikas albumi 2018

Un noslēgsim šo atskatu ar mūziku. 2018. gadā atradu dažus jaunus māksliniekus, kurus plānoju paturēt acīs. Piemēram, Tom Walker, kura dziesma Leave a Light On „rāva sirdi laukā” (albums esot gaidāms 2019. gada pavasarī) un George Ezra, kas ausi piesaistīja ar jestro dziesmu Shootgun, kā arī grupu Drones Club, kuri klausāmajā sarakstā rotēja uz riņķi visu vasaru.

Arī albumu šogad bijis gana – lielāka daļa manu iecienīto mākslinieku pamanījās laist klajā ko jaunu. Tā nu šeit pavisam īss TOP 8 ar labāko 2018. gadā dzirdēto.

 1. Mumford & Sons – Delta;
 2. Lykke Li – So Sad, So Sexy;
 3. Editors – Violence;
 4. Chvrches – Love is Dead;
 5. Hozier – Nina Cried Power (EP);
 6. Metric – Art of Doubt;
 7. Arctic Monkeys – Tranquility Base Hotel and Casino;
 8. Manic Street Preachers – Resistance is Futile.

Un tas arī viss par manu 2018. gadu – aplūkots, sakārtots un nolikts vietā, lai var ar svaigu skatu vērties nākotnē. Kāds izskatījās jūsu 2018. gads? Padalieties komentāros – kura ir jūsu mīļākā aizvadītā gada filma, seriāls un mūzikas albums?

2 komentāri

 1. Man šķiet, ka es vispār neko neskatījos 2018. gadā. Vismaz nekas nav palicis prātā.

  Patīk

  1. Kā vienmēr – visas cerības uz nākamo gadu.
   Es vēl vecajā gribēju redzēt Bird Box, par kuru daudz apkārt runā, bet tā arī nesanāca.

   Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: