Tarakāni manā galvā. Zane Zusta, Diāna Zande


Mēdz sacīt, ka putniem galvā patiesībā neesot ne vainas, jo tādējādi vismaz ir kāds, kurš izķer tarakānus. Tiesa, ja putnu pietrūkst, negantie kustoņi jāmedī pašam vai vismaz jānolīgst jomas profesionāļi. Palīgs šajā nodarbē solās būt Zvaigzne ABC iznākusī, žurnālistes Zane Zustas un psihoterapeites Diānas Zandes sarakstītā grāmata Tarakāni manā galvā.

Jā kādu samulsinājušas manas tarakānu metaforas – viss kārtībā, šī grāmata patiesībā nav saistīta ar kukaiņu indēšanu. Drīzāk ar prāta „dezinfekciju”, lai likvidētu tur mītošos nelegālos īrniekus – dažādas dziļi iesakņojušās psiholoģiskās problēmas, kas mudina atkārtoti kāpt uz vecajiem grābekļiem un kavē (bieži vien pašu būvētu) šķēršļu pārvarēšanu.

Tarakāni manā galvā ir neierasta formāta grāmata, ne tikai tādēļ, ka izdrukāta un iesieta glītā, četrstūra formā, bet arī tādēļ, ka tās saturu veido it kā jautājoši stāsti un it kā atbildošas vēstules. Izdevumā iekļauti 15 dzīves situācijās balstīti, Zanes Zustas pierakstīti un Līvas Ozolas ilustrēti stāstījumi par dažādām  sievietēm. Katrā no šiem stāstiem iespējams atrast kādu tarakānu. Liels vairums no tiem ir plaši pazīstami, piemēram, problēmas meitu un māšu attiecībās, mazvērtības kompleksi, vēlme izpatikt apkārtējiem, bailes no dzīves, greizsirdība utt.

Stāstiņi ir nelieli, viegli lasāmi, vietām, iespējams, nedaudz „nogludināti”, ieturot tādu kā sieviešu žurnālu vai dāmu romānu stilistiku. Taču aprakstītās problēmas savā dziļākajā būtībā šķiet reālas un lasītājam radniecīgas. Arī es pēc šīs grāmatas izlasīšanas varu pārīti savu tarakānu nosaukt vārdos.

Tarakāni manā galvā piedāvā ne tikai iespēju savu problēmu vai problēmas atpazīt grāmatas lappusēs, bet arī sniedz nelielu to analīzi – pavedienu risinājumam. Šeit talkā nāk psihoterapeites Diānas Zandes vēstules katra stāsta noslēgumā. Vēstules šķietami adresētas katrai no grāmatā iekļauto dzīves stāstu īpašniecēm, taču uzrunās arī lasītājas, kuras stāstos atpazinušas sevi. Autore norāda, ka šīs pārdomas nevar aizstāt psihoterapiju, kas nepieciešama kārtīgākai prāta dobīšu izravēšanai. Taču tekstos iekļautā analīze, lai gan ne universāla, ir labs iemesls, lai palūkotos sevī. Kā priekšvārdā norādījusi Zane Zusta: „Tici: ja tarakāni zina, ka mēs viņus esam atraduši un vērojam, tie uzvedas kārtīgāk.”

Gan mūsdienīgais grāmatas vāka dizains, gan formāts, teksta izkārtojums un ilustrācijas Tarakāni manā galvā padara par gluži labu kafijas galdiņa grāmatu, taču zem nopulētās virskārtas atrodams arī saimniecībā noderīgs pašizziņas darbarīku arsenāls. Atliek vien uzrotīt piedurknes, paņemt lupu un ķerties pie darba.

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

 

 

Grāmatas eksemplārs saņemts no izdevniecības Zvaigzne ABC apmaiņā pret godīgu vērtējumu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: