Elizabete ir pazudusi. Emma Hīlija


Elizabete ir pazudusi – tā ir doma, kas nekādi nepamet 82 gadus vecās Modas prātu. Elizabete ir pazudusi, tas ir arī Jāņa Rozes apgādā izdotā britu rakstnieces Emmas Hīlijas debijas romāna nosaukums. Un šodienas grāmatu apskatā mazliet parunāsim par dažādām pazušanas niansēm.

Lasītājiem patīk īpatnēji romāna varoņi. Neskatoties uz to, ka vēlamies papīra cilvēciņos ik pa brīdim saskatīt arī sevi, dažkārt ikdiena var būt pārāk pelēka, lai pie tās būtu gribēšana uzkavēties ilgāk par pāris lappusēm. Elizabete ir pazudusi galvenā varone Moda ir varone ar „odziņu”. Piemēram, viņai ļoti patīk pirkt sīrupā peldošas persiku šķēlītes un viņa nemitīgi vaicā, kā pareizi stādīt kabačus. Ak jā, vēl Modai ir demence.

Ielūkošanās ar šo kaiti sirgstošas sievietes prātā no rakstnieka puses ir izaicinājums, ar kuru Emma Hīlija, manuprāt, tiek galā braši. Autore ļauj stāstam būt zināmā mērā fragmentāram, tajā pašā laikā, stingri turot to piesaitētu pie divām galvenajām sižeta līnijām – pagātnes noslēpuma šķetināšanas un Modas ikdienas gaitām mūsdienās.

Modas dzīve, lai gan ritējusi nu jau nelaiķa vīra un divu mīlošu bērnu pavadībā, nav bijusi viegla. Jaunībā Moda saskārusies ar pamatīgu pārdzīvojumu. Pēckara gados bez pēdām pazudusi viņas vecākā māsa Sūkija. Taču posts un negals – dzīves nogalē Modai atkal nākas saskarties ar kādu pazušanu!

Kādu dienu vecā kundze, kas nemitīgi uz lapiņām pieraksta svarīgus dzīves faktus, lai tos jau pēc piecām minūtēm neaizmirstu, pamana, ka savā miteklī vairs nedzīvo viņas labākā draudzene Elizabete. Tas Modu satrauc tik ļoti, ka turpmākā mūsdienu sižeta līnija risinās tieši ap šo jautājumu.

Fakts, ka abas pazušanas Modas prātā ir saistītas un fiksēšanās uz Elizabetes prombūtni ir saistīta ar neatrisināto Modas māsas pazušanu tālā pagātnē, lasītājam tiek atklāts jau visai agri. Tāpat kā nojausma par patiesajiem iemesliem, kādēļ gados vecā Elizabete ir pazudusi. Tādēļ varētu sacīt, ka galvenā romāna intriga vijas tieši ap Modas māsas – Sūkijas – pazušanas apstākļiem un iemesliem.

Šo mistēriju autore glīti atrisina romāna beigās, savelkot kopā Modas prātā atrodamos pagātnes pavedienus. Taču man negribētos nosaukt šo mistērijas risinājumu par grāmatas Elizabete ir pazudusi galveno pievienoto vērtību. Manām acīm daudz vērtīgāks šķiet Modas prasmīgi izstrādātais psiholoģiskais portrets, kā arī autores drosme padarīt par stāstītāju varoni, kas sirgst ar tik nopietniem atmiņas traucējumiem.

Elizabete ir pazudusi piedāvā atšķirīgu versiju par „neuzticamo stāstītāju”, un dara to ar pietāti, sirsnību un brīžiem arī melanholisku smeldzi, kas liek aizdomāties gan par dzīves plūdumu, gan tās noslēgumu. Un visām pazušanām, ar kurām, dažādās versijās, dzīves laikā nākas saskarties un samierināties.

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

 

 

Grāmatas eksemplārs saņemts no Jāņa Rozes apgāda apmaiņā pret godīgu vērtējumu.

2 komentāri

  1. Izklausās pēc mīlīgas un drusku skumjas grāmatas. Tagad laikam ir “neuzticamo varoņu” ziedu laiki, jo viens pēc otra tādi romāni.

    Like

    1. Ir gan mīlīga, gan skumja. Manuprāt, autorei labi izdevās parādīt galvenās varones prātā valdošo sadrumstalotības sajūtu, tajā pašā laikā pārāk neapmulsinot lasītāju. Vispār jau nav ne vainas tiem neuzticamajiem stāstītājiem, bet jā – ir viņu daudz pēdējā laikā.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: