Piezīmes par nervozu planētu. Mets Heigs


Garīgā veselība. Vārdu savienojums, kuru pēdējos gados nākas dzirdēt aizvien biežāk. Trauksme un depresija ir kļuvušas par 21. gadsimtu raksturojošām iezīmēm. Par to runā gan psihoterapeitu kabinetos, gan pie vīna glāzes, gan sociālajos tīklos. Rakstnieks Mets Heigs to dara arī grāmatās, piemēram, Zvaigzne ABC izdotajā Piezīmes par nervozu planētu.

Mets Heigs - Piezīmes par nervozu planētu (Notes on a Nervous Planet by Matt Haig)

Ar britu autoru Metu Heigu (Matt Haig) angliski nelasošajai sabiedrības daļai bija iespēja iepazīties pagājušogad, kad tulkojumu piedzīvoja rakstnieka autobiogrāfiskais darbs Iemesli dzīvot tālāk. Grāmata, kuru jau neskaitāmas reizes esmu pieminējusi blogā un iesaku izlasīt visiem, kuri tiešā vai ne tik tiešā veidā kaut reizi dzīvē ir saskārušies ar melno suni – depresiju.

Jaunākais Meta Heiga darbs Piezīmes par nervozu planētu (Notes on a Nervous Planet), ko šī gada sākumā iekļāvu savu 2018. top grāmatu saraksta augšpusē, un vēlreiz pārlasīju arī latviskajā tulkojumā, turpina autora iepriekšējā izdevumā aizsāktos patiesības meklējumus. Lai gan katram sava, 21. gadsimta cilvēkam tā tomēr ir arī kopīga. Kā izvairīties no nemitīgā stresa? Kur meklēt laimes un miera lāci šajā stimuliem un iespējām pārblīvētajā pasaulē?

Mets Heigs - Piezīmes par nervozu planētu (Notes on a Nervous Planet by Matt Haig)

Papīra laika josla

Piezīmes par nervozu planētu, līdzīgi kā tās priekštece Iemesli dzīvot tālāk, ir veidota kā visai fragmentārs, dažādos teksta formātos veidots virknējums, kurā atrodamas gan autora pārdomas, gan īsi izdomāti stāstiņi, gan autobiogrāfiski fakti vai pat citu autoru pētījumu kompilācijas. Pats Heigs uzsver, ka šāds naratīvs veidots apzināti. Gan jau nervozās planētas iedzīvotāji gluži labi tiks galā ar informācijas drupatiņām. Gluži kā ar Twitter diskusijām vai Facebook nošērotiem rakstiem. Piezīmes par nervozu planētu ir kā bieza papīra laika josla jeb taimlains, ko atvērt, pieslēdzoties savam mīļākajam sociālajam tīklam (grāmatai?).

Un, runājot par sociālajiem tīkliem, tiem šajā grāmatā piešķirta, ja ne galvenā, tad viena no nozīmīgākajām lomām gan. Heigs vaļsirdīgi dokumentē pats savu atkarību no Twitter, kā arī šī hobija atstātās sekas uz viņa garīgo veselību (ja neesat lasījuši Iemesli dzīvot tālāk – autors jau ilgus gadus mācās sadzīvot ar viņam diagnosticētajām depresiju un trauksmi).

Mets Heigs - Piezīmes par nervozu planētu (Notes on a Nervous Planet by Matt Haig)

Tāpat grāmatas lappusēs iekļautas arī, piemēram, īsas Twitter domas no cilvēkiem, kas rakstniekam šajā sociālajā tīklā seko. Un kopumā varētu sacīt, ka tehnoloģiju izraisītās nepatikšanas Heigam ir tuvas un labi pazīstamas. Pieļauju, ka tāpat kā lielākajai daļai cilvēku, kuri kaut kādu iemeslu dēļ ir paņēmuši vai vēl tikai plāno paņemt šo izdevumu savās rokās.

Apmaldījies alu cilvēks

Bet Piezīmes par nervozu planētu taču nav grāmata tikai par tehnoloģiju izraisīto steigu un sociālo tīklu atkarību, vai ne? Kas īsti ir tā nervozā planēta, kuras piezīmes ir tik svarīgas mūsdienu cilvēkam? Kas ir šis informācijas laikmets, kuram evolucionāri joprojām neesam pielāgojušies un tādēļ lejam gaužas asariņas, atsakoties pieņemt, ka mūsos joprojām dzīvo drusciņa alu cilvēka, kuram visa šī vieninieku un nullīšu padarīšana izrādījusies par sarežģītu?

„Kā lai pasargā prātu no pārslodzes, ja ir pārslogota visa pasaule? Mēs varam domāt par jebko, tālab nav nekāds brīnums, ka dažkārt domājam par visu reizē. Dažkārt ir jābūt gana apņēmīgam, lai izslēgtu visas ierīces un atkal ieslēgtu sevi – atslēgtos tādēļ, lai pieslēgtos.”

Savā apcerē Heigs pievēršas visnotaļ plašam tematu lokam. Sākot ar garīgo veselību un rietumu patērnieciskās kultūras kritiku, piemēram, daloties ar atmiņām par reiz lielveikalā piedzīvotu panikas lēkmi (autoraprāt, spožā, nervus kairinošā iepirkšanās centru vide tāda radīta ar nodomu, lai veicinātu pircējos uzbudinājumu un nemieru, kas savukārt veicinātu naudas maciņa atvēršanos mierinājuma meklējumos), un turpinot gan ar sevis fiziskas un garīgas pieņemšanas nozīmīgumu (sk. nodaļu Pludmales monologs – manuprāt, lieliska atbilde beach body nonsensam), gan, piemēram, arvien aktuālāko vides piesārņojumu vai vispārējo cilvēka neapmierinātību ar savu stāvokli sabiedrībā, kur tam aizvien biežāk tiek piešķirta vien patērētāja identitāte ar visām no tā izrietošajām sekām.

Mets Heigs - Piezīmes par nervozu planētu (Notes on a Nervous Planet by Matt Haig)

Citiem vārdiem sakot, Heigam ir izdevies uzķert šī brīža sāpju punktus. Lietas, ko varētu saukt par modīgām, ja vien tās patiesībā nebūtu tik svarīgas ikvienam zemeslodes iemītniekam.

Ne recepšu grāmata

Piezīmes par nervozu planētu nav tipiska pašpalīdzības grāmata. Tā nedod gatavas miera un labsajūtas receptes, kā to mēdz darīt, piemēram, dzīves stila vai minimālistu blogi. Un tās receptes, kas tomēr ir ierakstītas šīs grāmatas lappusēs, ir jau diezgan labi zināmas – atbrīvot apkārtni un prātu no krāmiem, kaut nedaudz nodarboties ar meditāciju un fiziskām aktivitātēm, piemēram, jogu, laicīgāk doties pie miera, ierobežot tehnoloģiju izmantošanu vakaros utt. Tomēr Heiga jaunajai grāmatai piemīt lieliska spēja mums atgādināt par labi aizmirsto, taču svarīgo, sakārtojot lietas, kuras, visticamāk, mēs jau zinājām, jaunā secībā, un ietērpjot tās poētiskā ietvarā. Nu tā – lai patīkami lasīt.

Mets Heigs - Piezīmes par nervozu planētu (Notes on a Nervous Planet by Matt Haig)

Piezīmes par nervozu planētu ir mūsdienu stresa pilnā cilvēka dzīves ceļvedis – saprotoša drauga plecs, parocīgs tintes un papīra atgādinājums, ka reiz dzīve ritēja ārpus satraukuma un mūžīgā pieslēguma. Un, ja vien būsim gana vērīgi un atvērti mirklim, mums ir visas iespējas atgriezties tajā ērā, vienlaikus paturot arī informācijas laikmeta priekšrocības, ko mūsu alu cilvēku smadzenes tomēr ir visnotaļ iemīļojušas.

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

 

 

Grāmatas eksemplārs saņemts no izdevniecības Zvaigzne ABC apmaiņā pret godīgu vērtējumu.

2 komentāri

  1. Ir ļoti labi, ka par garīgo veselību runā aizvien vairāk. Rodas izpratne un palielinās atbalsts/iespējas ārstēties.

    Patīk

    1. Vai ne! Man ļoti patīk, ka parādās arvien vairāk šādu grāmatu.

      Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: