Būt sliktai meitenei ir dievīgi. Ketlina Kaldmā


Igauņu rakstnieces, dzejnieces un tulkotājas Ketlinas Kaldmā bērniem veidotā grāmata Būt sliktai meitenei ir dievīgi Maimas Grīnbergas tulkojumā un izdevniecības Liels un Mazs paspārnē nonāca pie latviešu lasītājiem šī gada pavasarī. Grāmatas asprātīgais nosaukums un simpātiskais noformējums mani aicināt aicināja ielūkoties aiz vākiem un papildināt savu bērnu literatūras lasīšanas pieredzi.

Ketlina Kaldmā - Būt sliktai meitenei ir dievīgi

Būt sliktai meitenei ir dievīgi darbība norisinās 20. gadsimta 80. gadu Igaunijā, nelielā ciematiņā, kura ikdiena varētu šķist visnotaļ vienmuļa, ja ne bērnu plašā fantāzija un vēlme iesaistīties dēkās (lasīt: iekulties nepatikšanās). Tā nu laikā bez viedtālruņiem, interneta un citām virtuālām izklaidēm 11 gadus vecā Lī, viņas jaunākā māsa un brālītis kopā ar kaimiņu zēniem meklē veidus kā sevi nodarbināt.

Ketlina Kaldmā, kuras literārie darbi tulkoti daudzās valodās, tajā skaitā angļu, krievu, somu, islandiešu utt., norādījusi, ka grāmatā iekļautie stāsti daļēji balstīti viņas personīgajā pieredzē – bērnībā, kas pavadīta nomaļā Igaunijas ciematā. Iespējams, tieši tas grāmatai piešķir autentiskumu – stāsti šķiet interesanti un vienlaikus reāli.

Būt sliktai meitenei ir dievīgi kategorizējama kā bērnu grāmata. Tā ir viegli lasāma, sadalīta nelielās vienkārši uztveramās nodaļās un ilustrēta ar, manuprāt, foršām un mūsdienīgām melnbaltām mākslinieka Jāna Rēmusa ilustrācijām, kuras vietumis papildina arī grāmatas dizainā izmantotā tirkīza zilā krāsa.

Katra no grāmatas nodaļām fokusējas uz kādu nelielu notikumu Lī un viņas līdzgaitnieku dzīvē. Taču, lai gan savā ziņā fragmentārs, teksts saglabā vienotu sižeta līniju un sekas par palaidnībām iepriekšējā nodaļā gluži labi var samanīt nākamajā. Un palaidnības nav tālu jāmeklē. Vai nu tas būtu veļas pulveris, kas, labu nodomu vadīts, nonācis upē, veidojot skaistus putu mākoņus, vai olām nošmulēta kaimiņmājas siena, būt sliktai meitenei ir dievīgi. Kā pati Ketlina Kaldmā izteikusies Punctum intervijā, viņai ir bijis svarīgi izvairīties no moralizēšanas un didaktiskas pieejas. Un man gribētos domāt, ka autorei šo mērķi ir izdevies sasniegt ar uzviju.

Būt sliktai meitenei ir dievīgi, tāpat kā liela daļa kvalitatīvas bērnu literatūras, patiks arī pieaugušajiem. Par to var pateikties ne tikai 80. gadu nostalģijai, kas varētu pārņemt to laiku piedzīvojušos, bet arī galvenās varones Lī “balsij”. Lai gan bērnišķīga, mazā Lī nav vienkāršots tēls. Mazās meitenes vēstījumā ik pa laikam uzzibsnī trāpīgas humora un ironijas notis, kas padara Ketlinas Kaldmā tekstu dzīvīgu un mūsdienīgu, pat runājot par četrdesmit gadus seniem notikumiem.

Apstāklis, ka grāmatas notikumi risinās Igaunijā latviešu lasītājam, manuprāt, piedāvā papildu iespēju identificēties ar laikmetu un mērenās devās arī padomju kultūras telpu. Lai gan es pati piederu pie tā sauktās mileniāļu paaudzes un bērnību pavadīju lielākoties pilsētā, arī man nebija grūtību iejusties Lī un pārējo bērnu piedzīvojumos nelielajā Igaunijas ciematā. Bērnībās izdoma, kā iekulties dažādās nepatikšanās, nepazīst robežu un šādas grāmatas to lieliski apstiprina.

Būt sliktai meitenei ir dievīgi. Tas ir fakts. Un lasīt par sliktām meitenēm, kurām viss izdotas, arī ir dievīgi. Tāpat kā lasīt labi uzrakstītas, asprātīgas un forši noformētas grāmatas lieliskā tulkojumā. Iesaku kā lieliem, tā maziem.

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

 

 

Grāmatas eksemplārs saņemts no izdevniecības Liels un mazs apmaiņā pret godīgu vērtējumu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: