Vīrs, kura nav. Džeina Korija


Britu rakstniece Džeina Korija lasītājiem pazīstama kā trilleru Mana vīra sieva, Asinsmāsas un Neskaties uz mani (jaunākais izdevums) autore. Taču šodien mēs parunāsim par stāstnieces „vidējo bērnu”, aizvadītajā gadā publicēto grāmatu Vīrs, kura nav. Izdevusi izdevniecība Kontinents. No angļu valodas tulkojusi Dina Kārkliņa.

Vīrs, kura nav (Dead Ex). Džeina Korija

Jāatzīstas, ka ar šī romāna lasīšanu man gāja kā pa kalniem un lejām. Un ne tādēļ, ka Vīrs, kura nav būtu slikta grāmata. Gluži pretēji. Arī šis, tāpat kā Džeinas Korijas Asinsmāsas, ir viegli lasāms, noziegumu šķetinošs romāns, kas uztur intrigu un izslēdz lasītāja laika izjūtu. Nelaime tāda, ka romāns bija trāpījies uz naktsgaldiņa tieši mana nelasīšanas perioda kulminācijā. Tā nu pabeigt šo pavasarī iesākto stāstu man izdevās tikai rudenī, „noliekoties gultas režīmā” ar nejauku vīrusu. Un tad, protams, atlikušo grāmatas tekstu izlasīju vienas dienas laikā.

Bet par ko tad īsti vēsta Vīrs, kura nav sižets? Stāsta centrā ir Vikija – ar epilepsiju sirgstoša aromaterapeite, kuras pagātnē vīd kāds nepatīkams noslēpums. Kas ir šis noslēpums un kāpēc tas ir tik nepatīkams, lasītājs uzzina krietni vēlu (romāns ir vairāk kā 400 lappušu biezs). Taču pavisam ātri noskaidrojas sižeta galvenā mistērija – ir pazudis Vikijas bijušais vīrs. Tā kā Vikijas un vīra attiecības nav tās labākās, pie sievietes durvīm jau drīz klauvē policija. Un pa starpai Vikija pamanās arī sastrādāt dažas muļķības.

Paralēli šim sižetam, autore lasītāju aicina ielūkoties arī vairāku gadu senā pagātnē – mazas meitenītes Skārletas grūtajā dzīves stāstā. Skārletai ir tikai astoņi gadi, kad viņas mammu ieliek cietumā un viņu pašu disfunkcionālā audžuģimenē. Diezgan ilgu laiku nav skaidrs, kāds ir Skārletas pienesums kopējam stāstam (ja neskaita to, ka Skārletai bija daudz vieglāk just līdzi kā Vikijai), taču grāmatas beidzamajā trešdaļā tas, protams, atklājas. Es šo noti uzķēru mazliet par ātru un tas drusku pabojāja intrigu, taču pārējie sižeta pavedieni tinās neredzami un no azotes tika izvilkti īstajos mirkļos.

Rakstot par Asinsmāsām, pieminēju, ka autorei izdevies izveidot spēcīgu psiholoģisko slāni – varēju gan noticēt, gan just līdzi varonēm. Vīrs, kura nav gadījumā gribas sacīt – lai gan ar tēlu psiholoģisko motivāciju viss bija kārtībā, līdzi jušana varonēm (galvenokārt Vikijai) manās mājās gan drusku piekliboja. Par laimi to līdzsvaroja sižeta intriga, detalizētais, ticamais cietuma apraksts (autore pati savulaik strādājusi ieslodzījuma vietā) un arīdzan Džeinas Korijas spēja pasniegt tekstu „viegli sagremojamu”, neskatoties uz drūmajiem tematiem.

Domāju, ka Vīrs, kura nav, patiks attiecīgā žanra un autores cienītājiem. Laba grāmata gan lasīšanai vasaras atvaļinājuma laikā, zvilnot dārza šūpuļtīklā, gan rudens tumšajos vakaros, kad gribas apkrauties spilveniem un izslēgt visu apkārtējo pasauli. Tam jau psiholoģiskie trilleri domāti.

Citas blogā publicētās grāmatu atsauksmes un recenzijas lasi šeit.

 

 

Grāmatas eksemplārs saņemts no izdevniecības Kontinents apmaiņā pret godīgu vērtējumu.


Starp citu, ja vēlies iegādāties šo vai kādu citu no Kontinenta izdotajām grāmatām, pērkot to interneta veikalā vai izdevniecības redakcijā (Elijas ielā 17, Rīgā), izmanto kodu TEEJTASITE un saņem 10% atlaidi!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: